Na nové prostředí si začne zvykat dvanáct klientů z Ústavu sociální péče v Kvasinách. Je jiné než to, které doposud znali. Královéhradecký kraj pro ně dokončil v Třebechovicích pod Orebem výstavbu dvou rodinných domů se zázemím, které má nahradit služby ústavního charakteru.

„Naší snahou je uzpůsobit sociální služby a ústavní zařízení tak, aby se co nejvíce podobaly běžným domácnostem. Výstavbou dvou rodinných domků v Třebechovicích jsme konkrétně nahradili dvanáct lůžek Ústavu sociální péče pro mládež v Kvasinách, a stávajícím či budoucím klientům se zdravotním postižením nabídneme v Třebechovicích život v přirozeném domácím prostředí, srovnatelný s běžným životem jejich vrstevníků,“ říká náměstkyně hejtmana Martina Berdychová odpovědná za sociální oblast.

Domy v Třebechovicích jsou součástí projektu Transformace Ústavu sociální péče pro mládež Kvasiny. Kraj tak řeší přechod od ústavní péče o zdravotně postižené k péči poskytované v přirozeném prostředí a nevyhovující strukturu kapacit pobytových sociálních služeb pro lidi s mentálním a kombinovaným postižením. Podobné typy nových zázemí již vybudoval v Kostelci nad Orlicí a Týništi nad Orlicí.

„Na ploše pozemku o rozloze zhruba 3 200 m² jsme za necelé dva roky postavili dva rodinné domky o zastavěné ploše dvakrát 316 m² a vybavili je nábytkem a potřebnou elektronikou. Obě novostavby – jejich pokoje, společné prostory a sociální zázemí – jsou přízemní a postavené tak, aby vyhovovaly současným standardům pro služby v sociální pobytové péči. V rámci projektu za celkovou cenu 31,2 milionu korun jsme ještě upravili okolí domů včetně příjezdové cesty,“ doplnil náměstek Pavel Bulíček za oblast investic.

Poskytovatelem komunitního bydlení v Třebechovicích pod Orebem je příspěvková organizace Královéhradeckého kraje Ústav sociální péče pro mládež Kvasiny, který je určený pro osoby s mentálním a kombinovaným postižením. Ti musí mít bydliště v Královéhradeckém kraji, nebo musí prokázat vazbu na kraj.

Zařízení v Kvasinách poskytuje dva druhy pobytových sociálních služeb: službu pro osoby se zdravotním postižením v kapacitě 65 lůžek osobám od 19 let a službu chráněné bydlení.