Asi nejlepší možný dárek ke svému dvacetiletému výročí dostalo sdružení Neratov. Tomu se totiž podařilo získat hned dvě ocenění v anketě Ceny za přínos v sociálních službách, kterou vyhlašuje Královéhradecký kraj.

Sdružení se umístilo na druhé příčce v kategorii Poskytovatel sociální péče a jeho statutární zástupkyně a neratovská pěstounská maminka Jana Němcová získala první místo v kategorii Osobnost sociální oblasti.

„Ani nevíme, jak se nám toho podařilo dosáhnout. Určitě bylo oceněno to, co děláme, protože to děláme komplexně a pořád postupujeme dál. Moc nás to těší," řekla Zdenka Burešová ze sdružení, která ocenění bere i jako obrovský narozeninový dárek. Vše se pak bude oslavovat v sobotu, avšak už nyní dostávají gratulace ze všech stran.

To by udělal každý

Největší radost pak mají z ceny pro Janu Němcovou. „Ona u nás dělá spoustu věcí. Vždycky měla pocit, že je to něco normálního a že by to udělal každý. Takže jsem ráda, že jí ocenění ukázalo, že ne každý je schopen udělat takový kus práce a tolik věcí," přiznala Zdenka Burešová.

Sama Jana Němcová své vítězství rozhodně nečekala. „Byla jsem z toho docela šokovaná, ale samozřejmě mě to potěšilo. Dodalo mi to chuť do další práce.

Ovšem neberu to tak, že je to moje vítězství, ale že si někdo vůbec všiml nás, kteří vykonáváme tuto práci," řekla Jana Němcová, která je v sociálních službách už dvacet let.

Původním povoláním totiž byla zdravotní sestra. Po revoluci se přestěhovala z Prahy do Orlických hor a pomohla občanské sdružení Neratov založit. Od té doby se věnuje sociální oblasti.

„Myslím si, že práce s lidmi je sama o sobě krásná, horší  jsou už finance. To je takový problém, který nás provází už dvacet let. Pořád se strachujeme o peníze,  jestli  vůbec bude na výplaty a podobně. To je podle mě nejhorší, kdyby nebylo této materiální stránky, tak práce je pěkná a člověka naplní," dodala.

Sdružení má už teď spoustu plánů do budoucna, hlavně by rádo vydrželo ještě dalších dvacet let. „Také bychom rádi další chráněné dílny, chceme pokračovat v budování zajímavých věcí, mít farmu nebo konečně zvelebit okolí kostela. Stále bychom se chtěli rozrůstat i pořádat kulturní akce pro lidi," prozradila Zdenka Burešová.

Dalším oceněným v anketě bylo rychnovské sdružení Pferda, které zvítězilo v kategorii Služby sociální péče.

Program oslav

Kdy: Sobota 15. září 2012

Kde: Neratov (Bartošovice v Orlických horách)

Oslava 20. výročí svého založení je  spojena se setkáním členů Klubu neratovských andělů

Program:
10:00 14:00 hodin
Volná prohlídka chráněných dílen a Neratova.

15:00 hodin
Společná bohoslužba a uvítání hostů.

16:30 hodin
Divadelní představení „To všechno z lásky jen" (ZUŠ Střezina)

Po představení posezení s grilováním, povídáním a oslavou požehnaných a úspěšných 20 let