To bude komplikace hlavně pro místní obyvatele, kteří se budou muset do práce i na nákup dostávat oklikou. Některé to vůbec netěší. „Ačkoli si uvědomuji, že je rekonstrukce potřeba, pět měsíců je opravdu dlouhá doba. Určitě se mi trochu prodraží cesta do práce. Nemám z uzavírky radost," prozradil místní obyvatel Jan V.

„A kudy budou jezdit lidé, kteří tam bydlí? Oprava je podle mě však potřeba, je to tam opravdu hrůza," myslí si František Blažek, který místem občas projíždí a stav silnice zná.

Kostelec nad Orlicí – Oprava kostelecké silnice naruší také chod některých „skaleckých" firem. Někteří podnikatelé mají už teď strach, jiní to zatím neřeší. Podobný přístup mají i obyvatelé.

David Cvejn,majitel restaurace Na skále:Nevidím to zase jako až tak veliký problém. Lidé ke mně chodí i pěšky, samozřejmě o nějaké návštěvníky v tu dobu asi přijdu, ale snad to nebude na tak dlouhou dobu.
Větší problém je to ale pro ty, co od nás rozváží pizzu, pro ně to bude opravdu veliký problém, jsou z toho špatní už teď. Také tu je obchod s potravinami, nevím, jak tam třeba budou řešit zásobování, to může být komplikace.

Veronika Janáčková,majitelka kadeřnictví:Zatím jsem o to nepřemýšlela. Nevím, jak to bude, ale stejně s tím asi nic nenadělám. Snad se ke mně lidé nějak dostanou, nemám nijak omezenou klientelu. Moji zákazníci sem chodí i pěšky.

Věra Kořízková,obyvatelka Kostelce:Nejsem pro úplnou uzavírku, alespoň aby byl zajištěn průjezd pro lidi, kteří tam bydlí, popřípadě proč to nešlo vyřešit částečnou uzavírkou, tak jako tomu je, když se opravuji silnice jinde. Druhá věc je ta, proč to musí trvat skoro půl roku a kdo ví, jak dlouho nakonec ta oprava bude probíhat. Proč ne oprava silnice, ale za určitých podmínek, které budou vyhovující pro lidi, kteří tam bydli. Měsíc dva se to dá vydržet, ale půl roku?

Schneiberg František,obyvatel Kostelce:Nechápu, jak můžou jeden kilometr dělat půl roku a doufám, že pro místní, kteří občas projedou to půjde. Jinak to nevidím reálně, aby celá skála parkovala před nádražím

Opravy komunikace by se mohly dotknout také klientů místního pečovatelského domu. „Klienty jsme informovali o tom, že se možná dojezdový čas sanitky prodlouží. Určitě se sem však lékařská pomoc dostane," popisuje vedoucí pečovatelské služby Jana Ribárová. Nyní se dojezdový čas pohybuje mezi pěti až deseti minutami, to by se mohlo změnit.

Prý to musí vydržet

Dalším problémem bude ruch a prašnost. Dotkne se mnoha místních, seniorů z pečovatelského domu také.

„Klienti to musí pochopit. Silnice je ve špatném stavu a oprava je potřeba. Budeme to muset vydržet," popisuje vedoucí s tím, že neočekává, že by stavební práce seniory rušily nad míru.

„Určitě se nebude pracovat v noci a navečer. Zvládli to jinde, vydržíme to i my," dodává. Obavy z prachu a hluku trápí i Tomáše Hejhala, který bydlí  nedaleko od komunikace a vidí na ni z okna.

Tomáš Hejhal z opravy silnice radost nemá. „Už se nemůžu dočkat. Prach, špína, hluk a půl roku budu muset parkovat před mostem a dojít to pěšky. Pochybuji, že to stihnou v termínu," podotýká.

Práce silnici uzavřou na pět měsíců. Oprava by mohla být rozdělena do tří etap, aby se lidé dostali do svých domovů co nejsnáze.

„Uzavírka začne 28. dubna a potrvá až do začátku října, již teď ale předpokládáme, že by se doba oprav mohla zkrátit. Mluví se o tom, že by se vše mohlo stihnout do konce srpna," prozrazuje vedoucí odboru dopravy v Kostelci nad Orlicí Ivan Novák. Komunikace bude zcela uzavřena nejméně dva měsíce.

Ten také dodává, že v tuto chvíli již probíhá první etapa oprav, kterou zajišťuje město. To s pracemi začalo už tento měsíc a bude pokračovat až do dubna.

Změny pocítí 
také školáci

V plánu má Kostelec opravu chodníků, kanalizace a osvětlení a cena se vyšplhá k osmi milionům korun. Nový povrch je v režii Královéhradeckého kraje. Ten zaplatí částku kolem dvaceti milionů korun.

Kostelec bude neprůjezdný, lidem z okolních vesnic tak zabere cesta do práce více času než jindy.

Na Skále se také nachází základní škola. Pro děti bude zajištěna náhradní autobusová doprava. Zda to ale nějak ovlivní chod výuky, není v tuto chvíli jasné.

„Nikdo o tom se mnou zatím nejednal, takže ještě nic konkrétního nevím. Pokud ale budou autobusy jezdit objížďkou, myslím si, že by to zpoždění nemělo být nijak velké, abychom kvůli tomu museli posunovat začátek výuky. Otázkou je, jak se změní jízdní řády," svěřuje ředitel kostelecké základní školy Gutha Jarkovského Jiří Němec.

Dalším zádrhelem je, že se v létě má zateplovat budova školy, oprava silnice by tuto stavební akci mohla poměrně dost zkomplikovat.

„Zateplování školy je v plánu na léto, neočekávám, že by stavební práce na komunikaci způsobily komplikace," prozrazuje starosta Jiří Bartoš s tím, že v létě by se do školy měli dělníci i materiál v klidu dostat. „Hotova bude jedna z etap, která zaručí přístup vozidel ke škole," dodává.
Objížďka pro nákladní automobily povede směrem na Doudleby přes Záměl, Potštejn, Lhoty u Potštejna do Borovnice a dále do Chocně.

Na objížďky jsou prý už zvyklí

Jednou z obcí, kde se zdvojnásobí provoz, jsou také Lhoty u Potštejna. „Naštěstí bude v celé obci snížená rychlost na třicet kilometrů v hodině, takže by to nemělo nijak narušit bezpečí obyvatel, přes tuto silnici totiž chodí hodně dětí do školy," prozrazuje starosta Lhoty u Potštejna Jan Růžička.

Podle něho je to ale zas až tak nepřekvapí, provoz se zdvojnásobí, ale to se jim v obci nestane poprvé.

Pokaždé když se děje v okolí nějaká větší stavební akce na silnici, auta musí projíždět právě přes Lhoty.

Tam už vědí, co mohou čekat. Starosta obce ale má v plánu také zajistit častější policejní hlídky, které by měly kontrolovat, zda se upravená rychlost opravdu dodržuje. Ačkoli obyvatelé většinou chápou, že se se špatným stavem silnice musí něco udělat, radost z opravy nemají hlavně podnikatelé. Mají strach, že jim ubudou zákazníci a přijdou o zisky. Na Skále se nachází obchod s potravinami, restaurace i kadeřnictví.