Stavba začala v roce 1990, ale pro nedostatek peněz se ji obec rozhodla prodat. Majitelů bylo několik, ten poslední a možná i současný o sobě už několik let nedává vědět.

„Mluvil jsem s ním asi před deseti lety, přijel ve ferrari. Později to chtěl zbourat, dokonce měl demoliční výměr. Jenže z toho akorát sundal a odvezl plechy a tím skončil,“ říká starosta Bartošovic v Orlických horách Kostas Kotanidis.

Hotelový komplex mezi Sněžným a obcí Dobřany se otevření nikdy nedočkal. Před časem tu byly vyřezány některé nálety.
Krajinu Orlických hor u Sněžného dál hyzdí rozestavěný hotel. Majitelka zmizela

Stavba stojí přímo u silnice a nelze o ni nezavadit pohledem. Třípatrová budova má tvar trojúhelníku, v horské krajině vypadá jako pěst na oko.

Starosta je odhodlaný s tím něco dělat.

„Majitel je tajemný jako hrad v Karpatech, nic nového není, vše je při starém. Nicméně mám v plánu ho zkontaktovat a nějak to řešit. Pokud bude svolný, budeme chtít nějaké rozumné řešení. Pokud ne, předám to k řešení na stavební úřad, aby to rozhodl. Začíná to být riziko. Když je nějaká nemovitost nebezpečná, měl by s tím něco udělat, minimálně oplotit nebo něco podobného,“ přemítá Kotanidis.

O moc více však obec nemůže udělat. Na koupi nemá peníze a starosta se obává, že i demolice by majitele přišla na značnou sumu, a proto se situace nezlepší.

Rokytnické zdravotní středisko.
Rokytnice se dočkala lékárny, výdejna léčiv tu skončila před více než rokem

„Máme tady starý cihlový dům. Když jsme ho chtěli zbourat, odhad byl milion korun. Dům služeb je daleko větší a je z materiálů, které by se zřejmě musely ekologicky zlikvidovat. To by bylo asi hodně drahé. Kdyby to nechal obci bezúplatně, tak bychom to řešili a třeba něco vymysleli,“ uzavírá.

Mohlo by vás tak zajímat: podívejte na jiný brovnfield, který již léta přidělává vrásky ve Sněžném

Zdroj: Deník/Jana Kotalová