Dům pro seniory vznikl z bývalé místní základní školy. Zásluhou zásadní rekonstrukce historické budovy z konce 18. století v hodnotě sedmi milionů korun vzniklo sedm bytových jednotek určených pro lidi ve věku nad sedmdesát let.Dům seniorů s nádherným výhledem

„Na účelovou rekonstrukci jsme získali dotaci více než čtyř milionů korun. V květnu jsme dům seniorů zkolaudovali. Budovu původně postavili jako přízemní, ale po čase byla škola přistavěna do patra. Dům seniorů musí splňovat přísná kritéria, mezi nimiž je samozřejmostí bezbariérový přístup. Největším oříškem se proto stala vestavba výtahu do více než dvě stě let starého domu. Podařila se náramně," pochvaluje si Jiří Plocek, starosta Chlen.

Nadstandardní služby malé obce

Vesnička Chleny navzdory malému počtu obyvatel nabízí řadu služeb, jimiž se často nemůžou pochlubit ani výrazně větší obce. Z nového domu seniorů je to na náves, kde stojí obecní úřad, pouhých pár metrů. V budově obecního úřadu se kromě kanceláře starosty nachází úřadovna pošty, která je otevřena denně od pondělí do pátku, obecní knihovna a zdravotní středisko s ordinací praktického lékaře. Ten do Chlen dojíždí dvakrát v týdnu. Terénní služby nabízí chlenskému domu pečovatelská služba z Kostelce nad Orlicí.

V Chlenech je provozován obchod se smíšeným zbožím a prodejna uzenin při místní výrobně, která je daleko široko vyhlášená svojí vysokou kvalitou masa.

V sousedství domova seniorů stojí zdejší kostel svatého Apolináře, jehož věž je vidět zdaleka a tvoří tak výraznou dominantu Chlen. K němu patří i hradbou obehnaný hřbitov se sochou Krucifixu . Z mnoha míst obce se naskýtá nádherný výhled do kraje. „Za příznivého počasí je od nás v dáli vidět Kunětická hora a vysílač nad Hradcem Králové," chlubí se chlenský starosta.

Součástí nového domu seniorů je rozlehlý pozemek, na němž obec chystá provést parkové úpravy. Vznikne tady příjemná zóna pro odpočinek pod širým nebem. Klienti z domu seniorů si zde také mohou zřídit malou zahrádku.

„V současné době je kapacita domu seniorů využita z více než padesáti procent. Tři bytové jednotky máme momentálně volné. Případným zájemcům prostory v domě i jeho okolí ukážeme," uzavírá Jiří Plocek.