Ve čtvrtek v Kolowratském zámku hejtman Jiří Štěpán, starosta Zdobnice starosta Zdobnice Petr Novotný, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc a ředitel Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou Tomáš Zelenka podepsali memorandum o spolupráci na projektu vybudování tohoto návštěvnického střediska. To vznikne v budově bývalé školy ve Zdobnici a doplní řetězec dosavadních osmi podobných středisek v republice. Jeho majitelem i provozovatelem bude obec, která by měla v první polovině roku 2019 zpracovat žádost o podporu. Dům přírody bude lákat na vnitřní i vnější interaktivní expozici, audiovizuální prezentace i tematické přednášky.

„Součástí Domu přírody Orlických hor bude též visutá lávka od Domu přírody na protější svah o délce 350 metrů a výšce 35 metrů nad řekou Zdobnicí. Bude součástí vyhlídkové a naučné stezky Domu přírody, která bude navazovat na Dětský vodní svět a Louku pěti smyslů,“ uvedl starosta Zdobnice Petr Novotný.

David Rešl z Agentury ochrany přírody a krajiny vnímá umístění mimo nejatraktivnější místa Orlických hor, kde je už dnes přetlak návštěvníků, jako výhodu. „Zdobnici jsme vybrali, protože jsme tam sehnali partnera. Vidím v tom pozitivum, že se snad díky Domu přírody orlických hor podaří část návštěvníků usměrnit do Zdobnice,“ dodal David Rešl.