Od letošního prvního ledna se průměrný důchod na Rychnovsku zvedl na 12 183 korun. Oproti začátku loňského roku si senioři přilepšili o 470 korun. Rychnovský okres se stále drží v rámci Královéhradeckého kraje na na třetím místě.

Přestože letošní navýšení důchodů bylo od roku 2010 nejvyšší, velká část důchodců má stále hluboko do kapsy. Kromě potravin a léků senioři dají horentní sumu například i za nájemné. Pro mnohé seniory je pak částečnou výhrou, když bydlí ve svém vlastním.

Ostatně na Rychnovsku se ceny bytů a nájemného pohybují rekordně vysoko.

„Když je v normálním nájmu starší pár, ze dvou důchodů se vyžít dá. Nicméně pokud by měl za byt platit jen jeden, bylo by to hodně na hraně,“ uvedl senior František M. z Rychnovska, kterému se daří ročně pár tisíc ušetřit díky tomu, že žije ve svém vlastním domě.

„Podle mého názoru před několika lety bylo však hůř,“ dodal František M.

Potraviny, ceny energií, doplatky za léky či případně nájemné. To jsou podstatné položky, kvůli kterým musí i senioři na Rychnovsku přemýšlet nad každou korunou.

Po letošní valorizaci se průměrné důchody pod Orlickými horami ustálí na 12 143 korun. Rychnovský okres se tak stále drží na třetí příčce v kraji za okresy Hradec Králové a Trutnov. Z pětice regionů se za Rychnovskem na čtvrtém místě umístil okres Jičín. Samý chvost pomyslné krajské tabulky pak s průměrem 11 871 korun zaujímá Náchodsko.

Žádným překvapením pak není ani srovnání krajů. Na přední příčce vévodí hlavní město Praha, kde se letos důchody vyšplhaly na 13 150 korun. V Královéhradeckém kraji se pak jejich průměrná výše ustálila na 12 183 korunách. Nejméně finančně přívětivé jsou pak pro seniory Karlovarský a Olomoucký kraj, kde důchodci letos pobírají bez 40 korun 12 tisíc.

Rozdíly jsou značné i mezi muži a ženami

Velké rozdíly v důchodech lze ze statistiky vyčíst i pohledem na jednotlivá pohlaví. S podivem není ani to, že i na Rychnovsku průměrné důchodové mzdy mužů kopírují celostátní trend a jsou často i o více než dva tisíce vyšší než důchody vyplácené ženám.

V letošní roce se po takzvané valorizaci, která znamená každoroční zvyšování důchodů s ohledem na obecný růst cen a poměrově i reálných mezd, muži v seniorském věku na Rychnovsku pobírají v průměru 13 319 korun. Seniorky na Rychnovsku v průměru letos pobírají důchody ve výši 11 139 korun.