Ještě ve čtvrtek ráno platil druhý povodňový stupeň na pěti místech v Královéhradeckém kraji. Ke čtvrtečnímu dopoledni hlásila druhý povodňový stupeň Cidlina v Novém Bydžově, Orlice v Týništi, Úpa ve Zlíči a Labe ve Vestřevi dosáhlo kolem poledne dokonce třetího stupně. Pod jeho hranici opět spadlo až kolem 19. hodiny. Divoká Orlice v Orlickém Záhoří klesla na první stupeň. V 10.40 hodin ji ale od druhého stupně dělily jen dva centimetry.

Také některé další toky v kraji jsou na prvním stupni povodňové aktivity, zbylé jsou zatím v normálu. Aktuální informace o průtocích je možné sledovat na webu Povodí Labe.

Stoupající hladiny řek už komplikují i dopravu. Voda zaplavila silnici 298 u obce Třebechovice pod Orebem směrem na Krňovice. Podle informací z aplikace policie má být vozovka uzavřena až do pátečních 10 hodin.

Na několia místech ve čtvrtek hasiči opět monitorovali toky, čistili koryta řek a vodu čerpali například ve Velké Úpě, v obci Hajnice, Horním Maršově a v Dubenci na Trutnovsku, ale třeba také v Zábrodí a Hořičkách na Náchodsku.

Noční výstup z Dolní Kalné na Sněžku za východem Slunce v roce 2020 absolvovalo 585 účastníků.
Na udržitelné cestování a konec overturismu dá Královéhradecký kraj dva miliony

V platnosti je stále výstraha před povodněmi, kterou meteorologové vydali v úterý a rozšířili ve středu.

Také ve čtvrtek má na většině území Královéhradeckého kraje pršet. „Na horách srážky trvalejší a v polohách nad 1000 m, později nad 700 m a večer na severu kraje nad 400 m smíšené nebo sněhové. Večer od jihozápadu ustávání srážek a částečně ubývání oblačnosti,“ uvádí Český hydrometeorologický ústav na svém webu.

Podle odpoledne upřesněné předpovědi ČHMÚ během čtvrtečního večera a noci už srážky budou ubývat a v pátek se objeví místy, s větší pravděpodobností na severozápadě a severu našeho území: „Mělo by spadnout nejčastěji jen do 2 mm. V polohách nad 400 m, postupně nad 900 m bude padat déšť se sněhem nebo sníh s úhrny do 2 cm sněhu.“

Orlice se rozvodnila i o vánočních svátcích. Podívejte se videu na záběry z krajiny Rychnovska až po Hradec Králové:

Zdroj: Deník/Jana KOtalová