Křest knihy Velorex od Ivo Fajmana byl hlavním důvodem prvního setkání příznivců legendárního hadrového vozítka v Solnici, na kterém nemohl chybět ani jeho konstruktér Mojmír Stránský.

Akce se uskutečnila v sobotu v solnickém závodu ASV ( bývalé Velodružstvo), kde se velorexy vyráběly v letech 1952 – 1973. „O velorexu se toho sice hodně napsalo, ale nikdy nešlo o ucelenou publikaci. Tu jsme zde pokřtili až dnes. A kde jinde by to mělo být, než v prostorách, kde legendární vozítko vzniklo,“ uvedl autor publikace, po které se doslova zaprášilo.

Velorexů včetně nepovedené čtyřkolové verze bylo vyrobeno necelých 17 tisíc. „V současnosti vytvářím album dochovaných strojů z celého světa a v současnosti jich mám zaevidováno kolem tisícovky. To jsou však jen zaregistrované vozy, ale doufám, že jich ještě hodně jezdí tzv. načerno. Takže to odhaduji na 1500 vozítek,“ prozradil Ivo Fajman, který si velorex pořídil po zhlédnutí filmu Vrchní, prchni!.

Nápad autora publikace nadchl hlavního pořadatele prvního setkání v Solnici a zároveň předsedu družstva ASV Romana Kováře. „Zde v Solnici se nacházíme v hlavním závodě, kde se vozítko vyrábělo více než dvacet let. Pak se na tři roky přestěhovala výroba čtyřkolové verze do Rychnova, dnes se to jmenuje Kovex, kam také směřovala spanilá jízda,“ upřesnil.

Na srazu nechyběl ani Mojmír Stránský, který se svým bratrem tříkolku vymysleli. Ani v davu návštěvníků srazu ho nebylo možné přehlédnout, protože ve velikém vedru nebyla ani fronta na nápoje tak dlouhá, jako zástup zájemců o autogram. „Chystám nový model, u kterého však zachovám unikátní konstruktérské nápady, které se osvědčily,“ prozradil s jiskrou v očích Mojmír Stránský.

Co čeká Mojmíra Stránského: "Vynález Velorexu byla trefa do černého. Takže teď pracuji na novém typu, který musí odpovídat zvyklostem světa za dvacet let. Proto se odpoutávám od současnosti a připravuji prototyp budoucnosti. Nebude ani z laminátu ani z plastických hmot. Budu se držet osvědčené klasiky."