Umělci zabývající se dřevem objevují tajemství, které do stromu vložila příroda v koloběhu roků, aby se stalo všem poznatelné a přinášelo své poselství beze slov. Není to však lehká úloha, protože každý strom si své tajemství bedlivě střeží a odhaluje je jen těm nejtrpělivějším.

„Na Rychnovském dřevořezání to však nebývá o trpělivosti. Prvořadá je zejména rychlost. Tři dny je velmi krátká doba na zhotovení loutek a všechny nás tlačil čas," usmíval se po třídenní šichtě Josef Janouch, jeden z šestice řezbářů. Během minulého ročníku na nádvoří rozdělal práci na dřevěné sošce Čeňka  Jirsáka, která představuje postavu z Poláčkova románu Bylo nás pět. „Doma jsem ji pak dodělával dva měsíce," vzpomínal Janouch na vznik díla, které zdobilo jeho pracovní ponk na nádvoří.

Akci prezentující zejména ukázky dřevozpracujících řemesel zpestřily během sobotního dne kostýmované prohlídky zámku a bohatý doprovodný program. Odpoledne byl tucet zbrusu nových marionet představen návštěvníkům Rychnovského dřevořezání.

„Na Rychnovském dřevořezání ožívá dřevo a příběhy z dávné minulosti, přičemž dřevo je nejhojněji zastoupeným materiálem skvostných zámeckých interiérů v Rychnově nad Kněžnou. Návštěvníci můžou posoudit, že umění našich vystavovatelů si v ničem nezadá s uměním starých mistrů řezbářů, truhlářů a intarzistů a mnoha další řemesel," uvedla hlavní organizátorka Marie Otavová.

Šašek s vyřezaným čepcem a rolničkami

Tři desítky vystavovatelů dovolili nahlédnout, co všechno lze ze zdánlivě netvárného  přírodního materiálu vytvořit.
Dvanáct nově vytvořených marionet, mezi nimiž nechyběli šašek s precizně vyřezaným čepcem s rolničkami či král s korunou na hlavě, oblékla do stylových kostýmů sběratelka a restaurátorka panenek a kočárků Helena Minaříková.
Atraktivní doprovodný program nabídl mimo jiné šermířské souboje či taneční a zpěvácké umění v podání dětí z mateřské školy Láň, vystoupení trubačů ze základní umělecké školy a rychnovského flétnového souboru Sarabanda. Návštěvníci pestré akce na Kolowratském zámku si mohli vyzkoušet středověké hry. Setkat se mohli s bílou paní, katem Mydlářem a  proslulým architektem Janem Blažejem Santinim.