V pořadí již 9. ročník Rychnovského divadelního jarmarku, aneb Dividílkování v Rychnově, začíná již zítra úderem 14. hodiny na Poláčkově náměstí.
Součástí letošního ročníku budou divadelní představení (Víťa Marčík např. s Popelkou jako hlavním večerním divadelním představením v sobotu, divadlo Rolnička se svým Nafukovacím divadlem, divadlo Komedianti na káře), kejklířská a šermířská vystoupení šermířské skupiny Fráternitas, koncerty dívčí kapely BraAgas, hudebního tělesa Nešlapeto či rychnovské Sarabandy. Nebude chybět asi staročeský jarmark o sedmdesáti řemeslných stáncích. V sobotu večer uvidí návštěvníci ohňostroj komponovaný na hudbu z filmu První rytíř.
„Již tradicí je páteční noční jarmark s odléváním zvonů. Tyto zvony jdou v sobotu v podvečer do dražby a veškerý výtěžek jde na charitativní účely. V letošním roce půjde celá částka dětskému oddělení rychnovské nemocnice. Očekávaná částka by se měla blížit ke 20 000 korun a bude určena na koupi lékařského přístroje,“ uvedl hlavní pořadatel akce Jan Šeda. Celkem by tak za poslední čtyři roky, kdy se zvony na Dividílkování odlévají a draží, mohlo být dosaženo částky 60 000 korun, která byla a bude dána na dobročinné účely.
Úspěšnou novinkou loňského ročníku byla divácká soutěž o nejsympatičtějšího řemeslníka. I letos mohou návštěvníci odevzdat svoji vstupenku řemeslníkovi, který se jim nevíce líbí, a tři nejlepší budou před dražbou zvonů v sobotu vyhlášeni a oceněni.
„Novinkou letošního ročníku jsou noční animované prohlídky Kolowratského zámku s návštěvou pro návštěvníky nikdy přístupných míst a překvapením letošního ročníku je poslední sobotní vystoupení, které se odehraje také na zámku. Rovněž je možné, že letošní Dividílkování přivítá padesátitisícího návštěvníka,“ dodal pořadatel Jan Šeda.