Sokolníci a jejich dravci opustili včera nádvoří opočenského zámku a rozjeli se do svých domovů. Již od čtvrtka se zde konalo 44. setkání sokolníků s mezinárodní účastí, které se v Opočně koná každým rokem od založení klubu sokolníků v roce 1967.

Setkání se zúčastnilo sto dravců a dvě stě sokolníků. „Návštěvníci mohli vidět orly skalní, sokoly stěhovavé, rarohy velké, rarohy lovecké, jestřáby lesní a také jejich křížence. Ze Severní Ameriky pak zde bylo káně Harrisovo a káně rudochvosté, ta se však lovu neúčastnila“ vysvětlil Petr Zvolánek, předseda Klubu sokolníků Českomoravské myslivecké jednoty.

Prvním dnem se všichni sokolníci na slavnostním zahájení srovnali do řady podle druhu dravců. Každý den se pak rozjeli přibližně do tří desítek honiteb v okrese Rychnov nad Kněžnou, Náchod, Hradec Králové a Pardubice.

„Lovíme převážně zajíce, bažanty, orli loví i srnčí. Za dva dny jsme ulovili 80 kusů zvěře a celkový výřad za tři dny přesáhne sto kusů,“ řekl Zvolánek, který původně počítal s asi 150 kusy zvěře. „Je to dáno také počasím, je silný déšť a fouká vítr. To nám lov ztěžuje,” postěžoval si Petr Zvolánek.

"Pokud je takhle špatné počasí, ptáci jsou promočeni a hů hůře se jim létá. Lovená zvířata pak mají větší šanci utéct,“ řekl Petr Zvolánek.

Každý večer, když sokolníci přijeli z jednotlivých revírů byla na nádvoří zámku vzdána pocta ulovené zvěři. „To vypadá tak, že ve chvojím vyloženém obdélníků jsou zvířata ukládána na pravý bok za zvuku fanfár a proslovu. Zachází se s nimi podle tradic, je to nedílná součást myslivecké pocty,“ upřesnil Zvolánek.

V sobotu se pak konala ukázka výcviku dravců na Vodětínském kopci. „ Bylo to především pro děti a širokou veřejnost. Návštěvníci měli možnost se seznámit s jednotlivými druhy dravců a jejich životem v přírodě i se sokolnickým chovem. Také jsme jim ukázali, jak se cvičí,“ dodal Zvolánek.

A jak jsou spokojeni s letošním ročníkem? „Trochu nás trápilo počasí, které bylo deštivé a větrné. Také je znát úbytek zvěře v honitbách, ačkoliv se myslivci snaží, aby ho byl dostatek. Výrazně méně je zajíců i bažantů. Je to však dáno změnami v krajině, chemizací a tím, že je zabrána velká část půdy zemědělci. Průměrně jsme ulovili asi padesát kusů zvěře denně,“ dodal Zvolánek.