Stanislav Břeň, který bydlí v rodinném domku na okraji Pardubic, moc důvodů k novoročnímu přípitku v pondělí večer neměl.
Za plyn, kterým topí, vaří i ohřívá vodu, platil doposud ročně pětatřicet tisíc. V novém roce to bude bezmála o tři tisíce víc.
Stejně tak si už nechal zvýšit zálohové platby za elektřinu. Ze současných 600 korun měsíčně na sedm stovek.
„Jenže u toho to nekončí. Děti zaplatí víc za vlak do školy v Olomouci, nahoru už šly i potraviny. Ještě že aspoň barák jsme opravili ze stavebního spoření a nedolehnou tak na nás vyšší splátky z hypoték,“ posteskl si Břeň.
Levnější bude spotřební zboží
Přišlo prostě zdražení jaké léta nepamatujeme. Jedinou útěchou je fakt, že po lednovém skoku by už ceny do konce roku nijak růst neměly. Některé zboží dokonce zlevní: spotřební z dovozu, a to díky silnému kurzu koruny.
„K čemu mi ale bude, že si budu moci koupit levnější ledničku nebo CD přehrávač, když mnohem víc si připlatím za běžné životní náklady,“ upozorňuje Břeň.
Skokové lednové zdražení potvrzují ekonomičtí experti.
„Náklady na chod čtyřčlenné domácnosti vzrostou o více než tisíc korun měsíčně. Nejvíc se na tom bude podílet dražší jídlo a vyšší náklady na bydlení včetně energií. Dražší dopravu, cigarety a platby u lékařů lidé pocítí menší měrou,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.
Uhlí se vyplácí stále méně
Ranou pro rodinné rozpočty bude vedle zvýšení nájmů v bytech s regulovaným nájemným především zmíněné zdražení energií. Od plynu k uhlí se kvůli tomu začali lidé vracet už před lety, je to ale stále méně výhodnější.
Kvůli nové ekologické dani se cena uhlí totiž nyní zvedne o deset procent. Už v průběhu minulého roku vyskočila o polovinu. Růst cen u plynu a elektřiny je mnohem menší.
Daňových změn je ale mnohem více, hlavně zavedení rovné daně z příjmů. Protichůdných propočtů, jak to pocítíme na výplatách, je však tolik, že skutečnost zjistíme až podle únorové výplaty.
Dávky a podpory: už jen pro nejchudší
Východní Čechy/ Nový rok bude mnohem skoupější k lidem, kteří se snaží žít na sociálních dávkách.
Například nárok na podporu zanikne lidem, se kterými jejich zaměstnavatel zrušil pracovní poměr pro zvláště hrubé porušení pracovních povinností.
Byly také zrušeny automatické „valorizace“ (navyšování) životního a existenčního minima a souvisejících dávek. Dřívější povinnost vlády tyto částky valorizovat je reformou nově upravena na „možnost“.
Lidé od nynějška nedostanou za první tři dny nemoci ani korunu a změnila se rodičovská dovolená. Nově si matky budou moci vybrat ze dvou variant jejího čerpání (tři a čtyři roky), ty bohatší dokonce ze tří možností. Aby se totiž mohly vrátit rychle do práce (už po dvou letech).
Leckdo už nedosáhne ani na přídavky na děti. Na ně už budou mít nárok jen ti opravdu nejchudší.