Stres na letní dovolené zažila i mladá maminka na mateřské dovolené Markéta z Rychnova nad Kněžnou.

„Dovolená v Řecku pro nás byla opravdovým zážitkem – bohužel, nikoliv příjemným. Když jsme dorazili s manželem do hotelu, několik hodin jsme čekali na pokoj. Delegát odjel do dalších hotelů, takže jsme zůstali na místě sami. Když jsme se konečně dočkali, byli jsme nemile překvapeni. Pokoj totiž vůbec neuklidili, chyběla klimatizace a vůbec nefungovala sprcha a v koupelně jsme našli plíseň," postěžovala si na dovolenou mladá maminka.

V tomto případě ale naštěstí manželé zvládli problém vyřešit přímo na místě. „Odmítla jsem v takovém pokoji být, s personálem jsme se ale nemohli domluvit, proto jsme kontaktovali delegáta, který naštěstí zanedlouho přijel a zajistil nám jiný pokoj. Ten byl v pořádku a dovolená od té doby probíhala v klidu," vzpomíná na nepříjemnosti s cestováním Markéta.

Pokud letní zájezd nesplňuje představy klientů, měli by se opravdu hned na místě ozvat. Pokud cestovka například změní hotel nebo typ pokojů, mají klienti nárok na odškodnění. Problém může nastat také v případě stravování. „Nebude-li zajištěno jídlo, které mělo být součástí zájezdu, tak pořadatel musí proplatit stravu, kterou si zákazník sám zajistí. To samozřejmě v rozumné výši. Nemůže se jednat o večeři o pěti chodech," vysvětluje Prokop Lang, odborný právní poradce Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) – Asociace.

Ozvat se co nejdříve radí také Občanská poradna v Rychnově. „Pokud nastane nějaký problém, chce ho řešit co nejdříve a nejlépe hned na místě s delegátem. Každý nespokojený cestující může požadovat náhradu. Velice důležité je zajistit si z místa důkazy, ať už v podobě svědků nebo například fotografií," radí Hedvika Dostálová z Občanské poradny v Rychnově nad Kněžnou.

Dojde i na soud

Požadovat náhradu je možné nejpozději měsíc po návratu z dovolené. Cestující mohou reklamovat v podstatě cokoliv, s čím nebyli spokojení a co jim dovolenou narušilo. Oblast cestovního ruchu má v občanském zákoníku od 1. ledna 2014 nově zavedený institut obecně známý pod názvem „odpovědnost za ztrátu radosti z dovolené". Pokud nechce cestovní kancelář reklamaci uznat, zpravidla dojde na soud.

Může se ale také stát, že cestovní kancelář zájezd zruší, v takové chvíli by však měla vrátit peníze. Pokud ale dojde ke krachu cestovky, zpravidla nemá peníze na náhradu škody a případ se tak řeší opět soudně. „Cestovní kancelář, která zájezd pořádá, je povinna nahradit zákazníkovi škodu, kterou způsobila porušením povinností, a to jak majetkovou, tak újmu za narušení dovolené," uvedl dále Prokop Lang z SOS Asociace.

Může ale nastat i situace, kdy nemohou lidé na zájezd vůbec odcestovat. V tomto případě může na dovolenou za vás odjet i někdo jiný. „Máte-li kamaráda, který by chtěl na dovolenou, tak se můžete domluvit a můžete zájezd převést na něj. Stačí jen písemně vyrozumět pořadatele spolu s písemným souhlasem o postoupení třetí osobě, a to vše nejpozději do 7 dnů před zahájením zájezdu," dodává dále Prokop Lang z SOS Asociace.

Pokud tedy rodina ví, že některý její člen nemůže odcestovat, je třeba tuto situaci řešit co nejdříve, a to nejlépe osobní domluvou na pobočce cestovní kanceláře. Čím více se blíží doba odjezdu na zájezd, tím vetší jsou pak storno poplatky.