„A těch komínů máme dvanáct. Takže když vám řeknu částku za opravu jednoho a vynásobíte si to dvanácti, zjistíte, že byste za to postavila tři domy,“ říká majitel doudlebského zámku Petr Dujka
„Všechny komíny jsme udělali najednou, protože dělat něco postupně se jenom prodražuje. A protože stát dával na jejich restaurování jen velice malou částku, rozhodli jsme se komíny, střechu i podkroví dodělat z vlastních prostředků. Přispěla celá rodina, jinak bychom to celé neufinancovali,“ podotýká.
A použít nešlo jen tak ledajaký materiál. „Museli jsme sehnat zvonivé cihly, které památkáři striktně doporučují a kontrolují. Vše musí být navíc dělané původní omítkou a technologií,“ vysvětluje Petr Dujka.
Je potomkem šlechtického hraběcího rodu z Bubna a Litic, který nechal toto renesanční sídlo v 16. století vybudovat. Zámek krášlí unikátními sgrafita jak na vnější fasádě, tak na vnitřním dvoře, a dokonce i na již zmíněných komínech.
Některé bylo potřeba při opravách úplně rozebrat, a to nejen po střechu. „Když zjistíte, že nemůžete stavět na základně té půdy, protože pod tím jsou i mokré cihly, tak se musí rozebrat i ty. Je to z toho důvodu, že se v zámku hodně dlouho netopilo, prakticky více než 70 let, a tím pádem vnitřky komínů nevysychají,“ říká jeho majitel.
Nic naplat, muselo se dovnitř. Pro takového řemeslníka, který musel sestoupit až do nitra komínu, Petr Dujka rád používá termín komíno-lezec: „Prostě přivázali jednoho zedníka na horolezecké lano a spouštěli ho dolů do komínu. A tam ty cihly rozebíral a opatrně obměňoval, aby se mohlo stavět na zdravých cihlách.“
Na novinky se však návštěvníci mohou těšit i uvnitř zámku. Ještě poslední týden v březnu se v tanečním sále rozvěšovaly po stěnách obrazy, které obohatily zdejší interiéry.
„Dostali jsme mnoho obrazů od našich příbuzných, některé obrazy jsme nechali zrestaurovat. Jak se říká, rodina má být pohromadě. Tak budou všichni v této místnosti. Na obrazech je většinou naše příbuzenstvo, prababičky, pratetičky nebo pradědečkové, prostě příslušníci rodu Bubnů z Litic,“ dozvídám se.
Přibyl tu i nábytek, kterým se postupně daří nahrazovat inventář zapůjčený z Uměleckoprůmyslového muzea. Nábytek v jednotlivých komnatách se liší stylem, je to záměr, příchozí se díky tomu pomyslně vydají na výlet časem několika staletími. A spatří zde příslušníky rodu nejen na obrazech, ale jednoho z těch nejvýznamnějších dokonce i v životní velikosti. Rakouský polní podmaršálek Ferdinand hrabě z Bubna a Litic (1768-1825) tu totiž má svoji voskovou figurínu.
Dalším, již osvědčeným lákadlem je rovněž replika proslulého relikviáře svatého Maura vytvořená doudlebskými školáky. Své čestné místo našla právě na zámku.
V novém se pak letos návštěvníkům představují také prostory pokladny a kavárny.
Jak je otevřeno
Zámek
Duben a květen: So, Ne 10-17
Červen: Út-Ne 9-17
Červenec a srpen: Út-Ne 9-17
Září: Út-Ne 10-17
Říjen: So, Ne 10-16
Muzeum přírody, venkova a trampingu
Květen, červen, září: So, Ne 10-17
Červenec, srpen: Út-Ne 9-17
Ostatní dny na objednání.
Už na podzim Petr Dujka předesílal, že by rád v sezoně 2024 otevřel nový prohlídkový okruh na objednání. Návštěvníky by zavedl až na půdu. Při rekonstrukci tu byl totiž objeven „poklad“, další dva komíny, z nichž jeden má stará původní sgrafita, která posloužila jako vzor při obnově těch ostatních.
Na cestu staletími za tímto skvostem, původními trámy, hodinovým strojem i dalšími zajímavostmi skrytými pod střechou si však návštěvníci budou muset ještě počkat: „Otevření expozice, u níž jsem doufal, že bude už v letošním roce hotova, bude odloženo nejméně o rok. Zjistili jsme, že na půdě jsou propršené podlahy, které by návštěvníky ani neunesly. Proto musíme nahradit pochozí plochu novými prkny a obměnit dokonce i mnoho trámů, pozednic a střešních latí.“
Odložená expozice toho však nakonec bude moci nabídnout ještě více: „Už máme slíbené repliky pískovcových soch, které tu dříve byly. Budeme je dávat nejen do této expozice, ale některé kopie přijdou i na místa původní, to znamená třeba do zámeckého parku.“
Mimochodem, právě parkem vedou nově upravené a kostkami zpevněné plochy, které přibývají v celém areálu a mají zvýšit komfort návštěvníků. „Přijďte se po nich projít od dubna do konce října,“ loučí se a zve k návštěvě Petr Dujka.
Jaké je vstupné
zámek
Dospělí: 210 Kč, děti od 6 let, studenti: 160 Kč, senioři 65+, ZTP: 160 Kč, rodinné vstupné: 520 Kč, objednané skupiny nad 10 osob: sleva 20 Kč na osobu
muzeum
Děti, studenti, senioři, ZTP: 70 Kč, děti do 3 let (s doprovodem): zdarma, rodinné vstupné: 280 Kč, objednané skupiny nad 10 osob: sleva 10 Kč na osobu, společný vstup (zámek + muzeum) dospělí: 270 Kč, děti, studenti, senioři: 190 Kč, rodinné vstupné: 700 Kč