Uhřínovské archeologické muzeum v přírodě Villa Nova láká na výlet do 13. až 14. století. Všechny stavby, které tu uvidíte, jsou rekonstrukcí skutečných objektů ze středověku a všechny vznikaly ručně za využití historických technologických postupů a replik dobových nástrojů. Středověká vesnice se tu začala budovat v roce 1992. Od té doby tu vzniklo několik typů lidských obydlí, přístřešků, příbytků pro zvířata, ale také například kovárna, pece na pečení chlebových placek, ale i ty na vypalování keramiky.

A protože každá stavba je experimentem, partička nadšenců, která se do nich pouští, si zároveň ověřuje, zda využitý postup byl ten správný. Zpravidla to prověří čas a někdy i rozmary počasí. S nutnými opravami se počítá.

Daniel Richter. Ze skanzenu středověké vesnice v Uhřínově pod Deštnou.
Daniel pracuje v lesní mateřince a ve volném čase velí houfci táborského vojska

Budou třeba i letos, jako na domě z lokality Mstěnice, kde se část střechy kryté doškami sesunula. „Bude se dělat nový krov a budeme muset opravovat. Byla to naše chyba. Konstrukci jsme udělali dobře, ale špatně podepřeli,“ vysvětluje zakladatel znovuzrozené středověké vesnice a archeolog Bohumír Dragoun.

Loni byl pak v jiné části této osady dokončen velký chlév ze 13. století.

„Stával ve Veselí nad Moravou. Na rekonstrukcích vždycky pracujeme tak ve dvou, ve třech, ve čtyřech. Občas se nám objeví dobrá dušička, která nám přijde pomoct, ale jinak je to v podstatě ta stará parta. Letos budeme rádi, když stihneme opravy. Ono se to nezdá, ale doškové střechy jsou hrozně časově náročné,“ upozorňuje archeolog.

Skanzen středověké vesnice v Uhřínově pod Deštnou má před zahájením sezony. O uplynulém víkendu tu přenocovala jedna skupina milovníků historie.
Noc v uhřínovské středověké vesnici: "Jen si tu tak hrajeme"

Už pro samotnou výrobu došků je potřeba speciální materiál - současné odrůdy obilí jsou totiž příliš krátké.

„Na poli v Semechnicích máme vysokostéblaté žito, starou odrůdu, kterou využíváme na střechy. Máme dostatek známých, takže jsme ji před lety získali přes botanickou zahradu v Troji,“ říká Bohumír Dragoun.

Dnes už má namnoženo a při pěstování může čerpat z vlastního osiva.

Pokud se na prohlídku areálu v Uhřínově pod Deštnou vydáte s průvodcem, těšte se asi na hodinové zajímavé vyprávění, které je uzpůsobeno různým věkovým kategoriím. Průvodci tu na vás budou čekat o letních prázdninách každý den od 9 od rána až do 17. hodiny.