Na jaře začínají být běžní noční chodci vracející se z restaurací, kteří z přemíry bujarosti k bezpečnosti na komunikacích příliš nepřispívají: Oblíbenou kratochvílí opilých vandalů bývá totiž likvidace dopravního značení.

Žert za jeden rok

Dopravní značku lze poškodit několikerým způsobem – nejčastěji ji „vtipálci“ jen otočí, někdy poškodí sprejem, nezřídka jsou vandalové schopni vyvinout velkou sílu jen proto, aby ji vyvrátili i s betonovou patkou. Kdosi právě tak zkácel značky v Rychnově nad Kněžnou na počátku tohoto týdne a způsobil škodu sedm tisíc korun. Tím překročil pětitisícovou hranici a z „nevinného žertu“ je tím pádem trestný čin, za nějž hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok. „Dalším závažným případem je zničené světelné zařízení měřící rychlost v Bačetíně z minulého týdne, kdy škoda dosáhla 30 tisíc korun,“ popsal dva z posledních incidentů Pavel Vymetálek z tiskového oddělení rychnovské Policie České republiky. Podle jeho slov nejde sice o nijak zvlášť extrémně častý jev, bývá vždy spojen s nějakou nárazovou příležitostí, třeba víkendovou zábavou.

„Jednou byly poškozené komplet všechny značky na silnici číslo 11 mezi Týništěm a Albrechticemi,“ vzpomínala na loňský případ Zdena Pálová. Aby značky ničitele „neprovokovaly“, umísťují se tam, kde je to možné, na fasády domů ve vyšší úrovni.

Zřídka dopadení pachatelé

„Ze zkušenosti vím, že houpání na značkách a různé další nežádoucí zacházení nemají na svědomí výhradně mladí lidé, přistihli jsme i starší lidi,“ řekl k tématu strážník týnišťské Městské policie Martin Kudláček. Jedná se však o velice těžko odhalitelné delikty, shodují se policisté státní i obecní policie.
V případě, že pachatel není při činu přistižen, padá povinnost uhradit škodu na správce komunikací. Kompletně zničená značka včetně sloupku, patky a upevnění stojí mezi 3500 a 4000 korun. Poškozené značení nahlásí příslušnému odboru správy majetku Správa a údržba silnic. „Úhradu škody nárokujeme u pojišťovny,“ řekl šéf SÚS Michal Novotný. „Město má na starosti přibližně tisíc kusů značek. Některý rok se škoda po vandalech a autonehodách vyšplhá až na dvacet tisíc, dost to kolísá,“ řekl Miloslav Trejtnar za rychnovský odbor správy majetku.