"Akutní nedostatek personálu v současné době nemáme, ale byli bychom rádi, kdyby se nám nějací dobrovolníci hlásili. Žádné požadavky na ně nemáme, ale aby věděli, pokud se tu vyskytne nákaza, že budou pracovat v ochranných oděvech. Hledáme zdravotní sestry se zdravotnickým vzděláním a pečovatelky, kontakt v případě zájmu najdou na internetu," uvedla ředitelka Domova pro seniory Jitřenka v Opočně Kamila Vilímková.

"V současné fázi mají děvčata obsazeno, ale databázi dobrovolníků si chceme vytvořit pro případ, kdyby došlo na nejhorší, abychom měli kam sáhnout. Chtěli je na pomocné práce, na úklid, prádelnu, mytí lůžek, na pomoc při oblékání, rozvoz jídla a takové činnosti. Budeme se samozřejmě snažit, aby k lůžku šel pracovník, který má odbornou způsobilost. Ale v tuto chvíli nevíme, jak se situace bude vyvíjet dál, budeme vděčni za každou ruku," vysvětlila ředitelka Geriatrického centra v Týništi nad Orlicí Marie Vacková, která jak prozradila je nyní sama v karanténě.

"Jinak na domově se všichni držíme a máme v něm všechny pracovníky. Kontaktovali jsme dobrovolníky kvůli pečovatelské službě, kde byl problém," upozornila.

U terénních služeb se riziko možné nákazy zvyšuje. "Pečovatelky jedou do rodin a nevíte, jestli vám rodina včas oznámí, že byla v kontaktu s nakaženými nebo že mají nějaké příznaky onemocnění. Měli jsme z toho obavu, která se nám potvrdila. Ale nějakým způsobem jsme stále schopni tyto služby zajišťovat. Máme tam studentky, v pondělí tam nastupovala jedna paní a vypomáhá i domov," dodala Marie Vacková.

Situace se zatím nezlepšuje, krajští hygienici jsou zahlceni prací. "Nákaza covid 19 se vyskytuje plošně v sociálních zařízeních, domovech důchodců a určitě i na Rychnovsku," sdělila mluvčí Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje Veronika Krejčí.