Osmnácté narozeniny znamenají pro většinu mladých lidí větší svobodu a nezávislost, na kterou se těší. Ne tak pro klienty dětských domovů. Těm může osmnáct svíček na dortu přinést i strach z budoucnosti a nejistotu.

Studium

Dosažení plnoletosti ale neznamená, že bude muset dítě ze dne na den dětský domov opustit. Pokud se soustavně připravuje na vykonávání budoucího povolání, může v domově zůstat. ,,Pokud dítě studuje, může u nás zůstat až do šestadvaceti let. Teď tu máme jednu slečnu, která letos ukončuje studium na učilišti. Kdyby se rozhodla pokračovat ve studiu, samozřejmě tady může dál bydlet,“ uvedla za Dětský domov v Potštejně Hana Poláčková. Stejnou možnost mají i děti z Dětského domova v Sedloňově. ,,Po dosažení osmnácti let si mohou studující zažádat o prodlouženou ústavní výchovu. Snažíme se podporovat i mladé lidi, kteří studují déle, např. na vysoké škole,“ vysvětloval ředitel domova František Veverka.

Pomoc v nouzi

Ani když dítě nestuduje, nezůstane hned po svých osmnáctých narozeninách na všechno samo. ,,Je i v zákoně, že rok nebo dva po dosažení plnoletosti bychom měli naše klienty podporovat, zvlášť v kritických situacích. A přechod k samostatnému životu takovou situací bezpochyby je,“ uvedl Veverka.
Možností kam jít je několik. Někteří mladí lidé z domovů zamíří do podnájmů, k partnerovi nebo do takzvaných Domů na půli cesty. ,,Když se dítě rozhodne domov opustit, pomáhá mu s plánováním budoucnosti naše sociální pracovnice už půl roku předem. Tím se zajistí, že dítě bude mít připravené bydlení, které odpovídá jeho představám,“ popisovala Poláčková.

LUCIE KUDLÁČKOVÁ