„K 9. hodině ranní evidujeme 8 poruch na vedení vysokého napětí v Královéhradeckém kraji – cca 1 500 domácností bez energie – Trutnovsko, Náchodsko a Rychnovsko patří k nejpostiženějším,“ sdělila Šárka Lapáčková Beránková, mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy.

V Pardubickém kraji je jedna porucha na vedení vysokého napětí, a to na Svitavsku, kde je zhruba 60 domácností bez energie.

Poruchy způsobila silná bouřka, vítr, ale i podmáčený terén. Hlavně v podhorských oblastech podle mluvčí vlivem podmáčeného terénu padaly stromy do vedení.

„Na odstraňování intenzivně pracujeme a budeme se snažit obnovit dodávky energie během dopoledne či dnešního dne,“ doplnila Šárka Lapáčková Beránková.

Vizualizace východní části obchvatu Častolovic.
Dobrá zpráva pro Častolovice. Východní část obchvatu má územní rozhodnutí

Bouřky v noci z pondělí na úterý přidělaly práci i hasičům. Deštivé počasí a vítr způsobilo větší frekvenci technických zásahů. „Převážně se jednalo o pád stromu na komunikaci. Stromy zaměstnaly hasiče nejvíce na Trutnovsku, Rychnovsku a Náchodsku,“ sdělili hasiči na facebooku.

Ve Skuhrově nad Bělou museli k odstranění stromu použít i výškovou techniku. „Strom padl do elektrického vedení a nebylo možné jej bezpečně odstranit,“ vysvětlili hasiči. V mnoha případech strom spadl na silnici a komunikace byla neprůjezdná.

Do obce Horní Lánov byli vysláni hasiči k údajnému požáru elektrického vedení. „Jednalo se o zajiskření po úderu bleskem, z plamennému hoření nedošlo. Hasiči místo opáskovali a předali informaci zaměstanci ČEZu. Cestu k zásahu komplikovaly popadané stromy na komunikaci,“ doplnili hasiči.