Vánoční jarmark, kde byly představeny i domácí výrobky se značkou Orlické hory originální produkt, se uskutečnil o víkendu na Kopečku v Bartošovicích v Orlických horách. Zájemci se vypravili do objektu chráněných dílen Sdružení Neratov, kde pracují jejich hendikepovaní zaměstnanci.
Domácí výrobky lákají nejen tím, že jsou z Orlických hor, ale že jsou vyrobené i s ohledem na tradici a šetrnost ke zdejší přírodě a životnímu prostředí.

Pestrý výběr

Značkou „Orlické hory originální produkt“ se pyšní řada výrobků místních řemeslníků a výrobců, jejichž škála je pestrá.
Od potravin, máku, zeleniny vzrostlé na prosluněných polích podhůří, přes pečivo zlátnoucí v unikátní staré parní peci z pekárny v Rokytnici v Orlických horách, včelí produkty, pro něž pyl sbíral pylný hmyz po rozkvetlých loukách a stráních, přes rukodělné výrobky rokytnického brašnáře, vitráže z Orlického Záhoří, hrnečky, svíčky a jiné keramické výrobky a tkané textilie handicapovaných z chráněných dílen Kopeček Sdružení Neratov až například po ekologicky vyráběné biobrikety z Pěčína.
„Nás značení výrobků zaujalo, protože bychom mohli prezentovat práci osob zdravotně postižených,“ uvedl vedoucí chráněných dílen Kopeček Vladislav Bukáček a dodal: „Mezi lidmi už je povědomí, že jsme obdrželi tyto certifikáty. Ptají se na to a už si chtějí odvést výrobek s tímto certifikátem.“

Pomoc nejen postiženým

Do dílen tak v turistické sezóně dorazilo i několik lidí týdně. To vše pomáhá i práci postižených. „Já jsem tu spokojený, protože mám práci, která mě baví. Maluji květináče, natírám svíčky, střihám tady látky, to, co je prostě potřeba, to se udělá,“ říká jeden ze zaměstnanců dílen Zdeněk Krejčí.
Značení domácích výrobků zavedly Místní akční skupiny (MAS) Vyhlídka a POHODA venkova ve spolupráci s Regionálním environmentálním centrem ČR (REC ČR). Jeho ředitelka Iva Dyková dodává: „Značení pomáhá všem stranám: konkrétním výrobcům v regionech, zákazníkům, regionu. O pomoci výrobcům není třeba dlouho mluvit, snad se nám již daří ukázat, že je možné se uživit nejen ve velkých městech, ale naopak využít přidané hodnoty, kterou jejich výrobkům dodává venkovské prostředí a nepoškozená příroda. Něco takového turistům chybělo.“
Předseda MAS Vyhlídka Pavel Tichý k tomu dodává: „O podporu výrobců a zemědělců, kteří dbají na kvalitu a tradici, jsme usilovali. Rozvoj regionu je i náplní práce našich Místních akčních skupin.“

Punc regionu

Projekt pomohl propojit poptávku po místních originálních produktech s místními řemeslníky, zemědělci a firmami a pomáhá tak udržet charakter celého regionu. „Pomáhá uživit se řemeslníkům, kteří provozují tradiční řemesla. Podněcuje je k tomu, aby pokračovali v práci a oživovali další a další tradice. Na globálním trhu mají malé šance, ale takto jim levné nadnárodní společnosti nemohou konkurovat,“ míní Dyková.
Sobotní jarmark na Kopečku byl pro zájemce určitě netradičním zážitkem, během kterého mohli poznávat Orlické hory díky práci jejich obyvatel.