Zpytovat svědomí musí notně například Strana zelených, která skončila v Česku na devátém místě. Na Hradecku byl debakl ještě výraznější.

„Důvodů je víc. Uškodila nám malá volební účast. Navíc nemáme pevné voličské jádro, a tak došlo k tomu, že řada lidí volila podobné alternativní strany. Příčinou bylo i postavení nepříliš známého lídra. Do podzimních voleb musíme postavit co nejsilnější kandidátky,“ soudí člen strany Martin Hanousek.

Poloviční vítězství naopak slaví sociální demokraté. Ve volbách skončili druzí, ale získali navíc pět křesel, což se žádné straně nepodařilo.

„Já se jako poražená necítím. Navýšení ze dvou míst na sedm, tedy o 350 procent, je skvělé. A kdyby přišlo víc voličů, tak mohl být úspěch ještě větší. Ale pro naše voliče nejsou eurovolby prioritou. Zřejmě nám uškodily také excesy při kampani vůči naší straně,“ míní poslankyně za ČSSD Hana Orgoníková.

Na svém zůstala KDU–ČSL, která obhájila dva posty. „Je to výborné. Doufáme, že po třech letech, kdy byla strana pod vedením Jiřího Čunka hodně dole, je čas se zvednout.

Navíc věřím, že se ty tři české proudy dokážou sjednotit, a to je výrazný posun. Dosud to bylo hodně roztříštěné a česká delegace působila až směšně a trapně. Nedokázala nic prosadit,“ řekl kandidát strany Tomáš Zdechovský.

Jak eurovolby skončily na Hradecku