FRANTIŠEK KINSKÝ
potomek české šlechty a zastupitel Kostelce n. O.

Máme samozřejmě vánoční stromek a to vždy do stropu, stavíme jesličky, večeříme tradiční rybu a jako řádní křesťané jdeme na půlnoční mši. Jiné tradiční vánoční zvyky jako rozkrajování jablíčka, lití olova nebo pouštění ořechových skořápek se svíčkami vodou neděláme. A hlavně jsme byli vždy, pokud to jen trochu šlo, celá rodina o svátcích pohromadě. Bohužel o loňských Vánocích zůstalo jedno místo u stolu volné a o těch letošních nám bude scházet další spolustolovník, tak si na ně s láskou a modlitbou vzpomeneme.
Verdikt: ANO

YVONA BŮŽKOVÁ
ředitelka SŠZE a SOU CHKT Kostelec n. O.

Ano, máme svůj pravidelný vánoční rituál, tak jako většina rodin. Štědrý den trávíme doma, jsme zastánci tradičního smaženého kapra, bramborového salátu a rybí polévky. Pantoflem neházíme, ale jablko si rozkrojíme a letos se chystáme obnovit tradici lití olova. Dostali jsme pozvání na půlnoční a tak doufám, že neusnu u štědrovečerní pohádky. Další dva sváteční dny věnujeme návštěvám prarodičů. Na Štěpána  nevynecháme tradiční premiéru divadelní hry vambereckých ochotníků.
Verdikt: ANO

JIŘÍ VÁCLAVÍK
vyšetřovatel RK hasičů

Ano, dodržujeme. Přes den se postíme, k obědu máme zelňačku s vajíčkem, to proto, abychom večer viděli zlaté prasátko. Před večeří chodíme na hřbitov zapálit svíčku našim blízkým, kteří nás opustili. Ke štědrovečernímu stolu zasedáme vždy společně celá rodina a kromě hospodyně nesmí od stolu v průběhu večeře nikdo odcházet. Pod talířky dáváme kapří šupinu, aby se nás drželo štěstí a peníze. Děti rozkrajují jablko a říkají básničku. V nádobě s vodou pouštíme lodičky ze skořápek od ořechů, zapalujeme františka nebo purpuru.
Verdikt: ANO

VĚRA ZAŇKOVÁ
knihovnice Častolovice

Některé vánoční zvyky určitě dodržuji. V mém dětství se ráno honem běželo na zahradu zaklepat se stromky se známou znělkou „Stromečku, stromečku vstávej, ovoce nám dávej, učeš se, umej se, je Štědrej den". Tento zvyk dnes předávám vnoučátkům. K obědu u nás byla vždy zelňačka, což dodržuji dodnes nebo kombinuji s jahelným Kubou,  žádné maso. K večeři vždy zaznělo maminčino požehnání všeho připraveného, voňavého jídla a všichni jsme se pomodlili. Na vánočním stole voněla hrachová polévka, nesměl chybět smažený kapr a bílá klobása. Většinu zvyklostí stále dodržuji.
Verdikt: ANO

Porotci vánoční zvyky dodržují. Přinejmenším ty běžné.