Ve dvou obcích nedaleko Kostelce nad Orlicí se v sobotu uskuteční dodatečné komunální volby, které tak teprve počátkem února budou zkompletované v celém rychnovském okrese. Oficiální hlasování se přitom jinde konalo již v polovině loňského října, ovšem v Borovnici ani Chlenech se tehdy nepodařilo vytvořit žádnou kandidátku.

Obě obce se tak rázem ocitly bez starostů, dočasně je proto až dosud vede správce určený ministerstvem vnitra, v obou případech se jedná o právníka Jana Šťastného. Až v novém roce se zájemci ucházejí o místa v zastupitelstvech, již brzy se tak vedení obcí ujmou i noví starostové. Současný správce totiž především nemůže nakládat s nemovitým majetkem ani rozhodovat o rozvoji obcí.

V dané lokalitě v těchto dnech žijí v očekávání, co sobotní volby přinesou. „Vše nějak fungovalo, i když tu starosta nebyl. Doufejme, že s tím novým bude lepší spolupráce. Myslím, že lidé jsou určitě rádi, že se znovu něco děje,“ pronesla pracovnice jedné z tamních firem, která si však nepřála být jmenována. Již dříve si totiž obyvatelé uvědomovali, že situace je složitější, a tak se někteří na nové složení zastupitelstva i těší.

Zatímco ještě v říjnu panovalo ve vsích na Kostelecku vcelku zklamání, že se nikdo do zastupitelstev příliš nehrne, o víkendu budou voliči moci vybírat hned z několika kandidátek.

V Borovnici jsou tři (Sdružení nezávislých kandidátů – Za kvalitní společnou obec, Sdružení nezávislých kandidátů – za rozvoj obce, Sdružení nezávislých kandidátů Borovnice) a v Chlenech dvě (Sdružení nezávislých kandidátů – Za lepší Chleny, Volba pro Chleny), ve všech případech čítají po devíti uchazečích o hlasy voličů.

Pouze jeden den

V Borovnici se volí devět nových zastupitelů, v Chlenech sedm, členů volební komise bude šest respektive čtyři. „Zapisovatelky jmenovala ředitelka krajského úřadu, některé členy delegovaly kandidující strany, ostatní doplnil znovu úřad,“ přiblížila Irena Kubcová, vedoucí správního odboru Městského úřadu v Kostelci nad Orlicí.

Hlasování se tedy v obou obcích uskuteční v sobotu 5. února, volit se bude pouze v průběhu tohoto dne, ovšem od rána až do večera, konkrétně od 7 do 22 hodin. V každé z obcí je určen jeden stálý volební okrsek. V Borovnici se bude hlasovat v budově obecního úřadu (Přestavlky), v Chlenech obyvatelé najdou urnu v budově bývalé základní školy. Hlasovací lístky měli voliči obdržet nejpozději tři dny před volbami, připravena je však i možnost získat je přímo na místě od okrskové volební komise.

Výsledky bleskově

Na průběhu sobotního hlasování se bude podílet rovněž kostelecký městský úřad. „V Borovnici si vše má vzít na starost bývalý starosta, v Chlenech se převážně hodlá angažovat zvolená předsedkyně komise. Městský úřad zajistí počítače, případně kancelářské potřeby. K dispozici bude služba na evidenci obyvatel a informatik na telefonu,“ vysvětlila Kubcová s tím, že výsledky by měly být sečtené do sobotní půlnoci, následně vyvěšené, v obcích fyzicky nejpozději v neděli ráno.

VOLEBNÍ SOUHRN:

BOROVNICE
- Kolik listin stran: 3
- Celkem kandidátů: 27
- Volených zastupitelů: 9
- Počet členů komise: 6

CHLENY
- Kolik listin stran: 2
- Celkem kandidátů: 18
- Volených zastupitelů: 7
- Počet členů komise: 4