Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dočká se Habrová? Kanalizace se tu „staví“ jen na papíře

Rychnov nad Kněžnou – Na to, proč je městská část Habrová stále bez kanalizace, není rozhodně jednoduché odpovědět. Stavba byla v plánu již několikrát, a to také před řadou let, za doby úřadování bývalého vedení města a zastupitelstva. Bývalé i současné vedení tvrdí, že mu na jejím vybudování záleží. Zatím však zůstalo jen u slov, která pro obyvatele znamenají jediné
– starat se o septiky. A pro přírodu zase snášet vyšší míru znečištění.

24.1.2014
SDÍLEJ:

TĚŽKÁ STAVEBNÍ technika, výkopy, objížďky. Taková je realita dnešních dnů v Malé Skále. Probíhá zde výstavba vodovodu a kanalizace.Foto: Pavel Charousek

Lidé, kteří v oblasti bydlí, by proto kanalizaci uvítali. „Ulevilo by se díky ní přírodě, především řece," myslí si jeden z nich, Jiří Pecháček. Nevadil by mu ani fakt, že by pak musel platit stočné.
Brzy by se kanalizace mohl dočkat on i jeho sousedi. A pod slovem brzy si lze představit rok či dva. Tak totiž situaci vidí současný starosta Jan Skořepa.

Musí sehnat peníze

Ačkoli se bude o této stavbě rozhodovat až po podzimních volbách, tento časový horizont je podle něj reálný.

„Nejdřív je nutné dodělat kanalizaci pro Novou Sibiř, která se právě buduje, a také mít dostatek finančních prostředků," vysvětluje.

Projekt na kanalizaci je už vypracovaný a vydané je i stavební povolení. „Stavět by se mělo od pivovaru až po školu v přírodě," prozradila Dita Kunertová z oddělení životního prostředí rychnovského úřadu.

Podle jejích slov by měla kanalizace vést  kolem pravého břehu řeky –  po Jungově nábřeží – až  do lokality za jez Mařenka.

Některé oblasti v lokalitě u školy v přírodě jsou přitom na kanalizaci napojeny již dnes. Splašky se však neodvádí do centrální čistírny odpadních vod, ale do čistírny, která je vybudována poblíž koupaliště a lesa ve Včelném.

To některým lidem vadí hlavně kvůli dopadům na životní prostředí. Mají však námitky také k tomu, že místo kanalizace v Habrové vzniká úsek pro Novou Sibiř.

Jenže obě dvě kanalizace jsou součástí jednoho projektu, který kromě nich zahrnuje i rekonstrukci rychnovské centrální čistírny odpadních vod.

Přednost dostal úsek pro Sibiř. Podle starosty Jana Skořepy je to kvůli jeho menší finanční náročnosti a také proto, že se tu s budoucí zástavbou počítá už od roku 1999, kdy byl změněn územní plán.

Kanalizace pro tuto oblast přijde okresní město na více než třiadvacet milionů korun.

Sibiř zvolili kvůli financím i přetížení

Úsek v Habrové by však podle starosty stál více. Například kvůli nutnosti minimálně jednou „podejít" řeku Kněžnu a také proto, že je prý delší.

„Projekt je sice vypracován, ale nelze říct, na kolik by stavba vyšla. Je to z toho důvodu, že je starý několik let a ceny se mění," prozrazuje Dita Kunertová z oddělení životního prostředí městského úřadu.

Někteří „Habrováci" si přitom myslí, že by kanalizace na tolik peněz nevyšla.  Záleží samozřejmě i na tom, kam až by zasahovala, tedy na její délce.

„Odhaduji to na několik milionů korun," říká Jiří Pecháček. Ačkoli by ji v místě svého bydliště uvítal, souhlasí i se současnou výstavbou větve pro Sibiř. „Je to příležitost pro další rozvoj," hodnotí.

Tato kanalizace by kromě možnosti vystavět novou zástavbu měla navíc ulehčit přetíženému úseku v Sokolovské ulici. „Za větších dešťů se tu vyplavují kanály. Paralelní větev tomu zabrání," vysvětluje starosta s tím, že podobných akcí je potřeba více.

Problémy jsou 
i na jiných místech

Na mysli prý má především kanalizaci v Lipovce, která je prý ve velmi špatném stavu.

„V této části bydlí tři sta lidí. Splašky odtékají do melioračního příkopu. Můžeme se ptát: Proč ne Habrová, ale také proč ne Lipovka? Důvodem jsou finance. Vypořádáváme se navíc stále se zadlužením," prohlašuje starosta, který shledává problém i v rozhodování minulého vedení.

„Nechápu, proč se některé podobné projekty nerealizovaly už mnohem dříve. Kanalizace je ve špatném stavu na mnoha místech," myslí si starosta.

Jak už to však často bývá, někteří bývalí představitelé města mají jiný názor a vidí problém naopak v současném vedení.

„Na kanalizaci pro Habrovou se zapomnělo, plány ustrnuly. Přitom byla na konci volebního období už skoro sjednaná dotace," poznamenává bývalý rychnovský místostarosta Jaroslav Kos.

Ať už město dotaci mohlo získat nebo nemohlo, momentálně se to nejspíš nepodaří. Podle současného starosty Jana Skořepy není žádná k dispozici. Pokud Habrová kanalizaci dostane, bude ji tudíž Rychnov muset zaplatit z vlastní kapsy.

Autor: Barbora Zemanová

24.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Patrik Rybár.

Rybárovi rekord utekl, ale Hradci ne

Už téměř rok se hradecký krajský soud zabývá jedním z nejrozsáhlejších případů daňových úniků při výrobě tabáku ve východních Čechách. Osm podnikatelů a dvě firmy měli připravit stát o 130 milionů korun za nepřiznanou spotřební daň.

Řezali tabák a připravili stát o 130 milionů

Zase koncovka... Zase remíza

Praha, Hradec Králové - Mělo to být hradecké fotbalové derby, jenže Olympia po postupu do druhé ligy přesídlila do Prahy. „Už je neberu jako hradecký tým. Ani tam nehrají žádní kluci z Hradce,“ říkal záložník „pravého“ Hradce Ladislav Martan.

Obraz Klanění tří králů patří Smiřicím, rozhodl soud

Hradec Králové - Ve sporu města Smiřice a farnosti Holohlavy o vlastnictví barokního oltářního obrazu Klanění tří králů dal Okresní soud v Hradci Králové zapravdu Smiřicím.

Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe

Opočno - Opočenský divadelní podzim pokračuje 20. října. Na pódiu Kodymova národního domu se v 19 hodin představí obnovený divadelní spolek Tyl z Rychnova nad Kněžnou s notoricky známým Brdečkovým příběhem Limonádový Joe – kusem z prostředí Divokého západu, kde se v místním baru scházejí kovbojové, honáci dobytka i různí dobrodruzi a podnikavci.

Chystá se turnaj neregistrovaných hráčů v Dobrušce

Dobruška - Kuželkářský klub Dobruška pořádá turnaj čtyřčlenných družstev mužů a žen pro neregistrované hráče v disciplíně 4 x 60 hodů sdružených.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení