Město Dobruška letos vyhlásilo první ročník Dobrušského parťáčku - participativního rozpočtu města, díky kterému mají Dobrušťáci možnost spolurozhodovat o budoucí podobě města.

„Participativní rozpočet zapojuje veřejnost do pravidelného rozhodování o dalším rozvoji města. Jeho cílem není jen přerozdělit určitou sumu peněz, ale vtáhnout občany do dialogu o proměně místa, v němž žijí a dát jim prostor, aby se na zlepšování města mohli osobně podílet,“ popisují zástupci města cíle participativního rozpočtu.

Na prospěšné projekty, které město oživí, je ve schváleném rozpočtu města vyčleněna částka v celkové výši 700 tisíc korun.

Dobruška hostí exkluzivní filmový festival ke stému výročí studia Walt Disney

Lidé mohli své návrhy městu posílat od 1. července do 31. srpna, nyní Dobruška zveřejnila tři finálové projekty. Který z nich vyhraje a dočká se realizace, to bude opět na obyvatelích města. Rozhodovat budou mezi těmito projekty: 1. Pískohřiště, 2. Hřiště na pétanque, mölkky a další hry a 3. Veřejná grilovací místa.

Finální verze tří projektů si lidé mohou prohlédnout na webu města.

První projekt navrhuje hřiště pro malé děti a místo odpočinku, a to především pro seniory, v ulici Mírová. Druhý projekt je situován také do ulice Mírová, jeho cílem je revitalizovat část prostoru kolem zarostlého antukového hřiště mezi bloky dvou domů. Cílem třetího projektu je vytvoření veřejných míst pro grilování a zároveň neformálnímu komunitnímu setkávání, v návrhu se počítá se čtyřmi místy.

Nová atrakce v Častolovicích je určená pro kola, koloběžky, skateboardy či třeba online brusle. Na dětský okruh se mohou odvážit i malí sportovci na odrážedle.
Zábava na kole i koloběžce. Novou pumptrackovou dráhu otevřeli v Častolovicích

Hlasování se spustí v listopadu, lidé budou moci odevzdat svůj hlas přímo na webu města. „Pro ty, kdo nemohou hlasovat online formou, bude na podatelně MÚ v Dobrušce připraven formulář, jehož součástí bude i popis, jak správně jednotlivým projektům body přidělovat,“ doplnili zástupci města.

Hlasování se mohou zúčastnit všechny fyzické osoby s trvalým pobytem v Dobrušce včetně místních částí, kteří v listopadu 2023 dovrší 15 let věku. Výsledky budou zveřejněny v lednovém vydání Dobrušského zpravodaje.