VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobruška žije kulturou, lidé chválí: „Máme kam zajít“

Dobruška – Dvě volební období s minimálními změnami má za sebou současné zastupitelstvo na dobrušské radnici. Voliči dali důvěru celé řadě  radních vládnoucím od roku 2006 také v následujících volbách o čtyři roky později. Čím si to zasloužili? A dostanou důvěru také v nacházejícím volebním období? Na tyto otázky odpoví blížící se komunální volby v první polovině měsíce října.

12.8.2014
SDÍLEJ:

Dobruška - ilustrační fotografieFoto: Zdroj redakce

Pokud Dobrušku navštíví někdo po delší době, v některých částech město jen stěží pozná. Místní Kino 70 bylo zrekonstruováno a zároveň přetvořeno na multifunkční Společenské centrum už na sklonku minulého volebního období.  V dalších letech přibyla klimatizace a letos doznal zásadních změn také prostor před kinem, který se po parkových úpravách změnil ve vkusnou odpočinkovou zónu s hřištěm pro nejmenší děti.

Maminky už mají 
s kočárky kde jezditDobruška - ilustrační fotografie

Hospodaření s veřejnými financemi je v Dobrušce vidět na první pohled. „Opravují se zejména chodníky ve všech částech města. V minulosti se maminky na procházkách s kočárky některým částem Dobrušky raději vyhnuly, protože se téměř nedalo projet. Problémy jsme na chodnících měli  také my senioři," tvrdí svorně dobrušští občané v pokročilém věku.

Částečně se ulevilo lidem bydlícím na obřím sídlišti Hečmanda. Město po třech etapách dokončilo revitalizaci prostor uvnitř i vně vysokých panelových domů. Obyvatelé Hečmandy volali zejména po navýšení parkovacích míst v nejbližším okolí. Revitalizace sídliště podstatně vyřešila i tento problém. Stavební úpravy dříve slepé Orlické ulice ji proměnily na praktičtější průjezdnou komunikaci a zároveň navýšily parkovací kapacitu s rozšířením parkoviště v Laichterově ulici o několik desítek míst.

Financí z městského rozpočtu s pomocí dotací se dočkalo dobrušské školství. Budova druhého stupně Základní školy Františka Kupky byla kompletně zateplena. Finišující rekonstrukcí prochází také Mateřská škola Za univerzitou.

Zásadní proměnu zaznamenala ulice s oficiálním názvem Domašínská, která spojuje Laichterovu ulici s ulicí 1. máje. Věčně prašná cesta se dočkala kompletní rekonstrukce s asfaltovým povrchem a moderními dopravními prvky dbajícími na bezpečnost.
Volání po cyklostezce nebylo vyslyšeno

Dobrušští už léta volají po cyklostezce do sousedního Opočna, protože jízda na bicyklu zdejší frekventovanou silnicí s dlouhou lipovou alejí se rovná hazardu se životem. O jejím vybudování se hovořilo už během předchozího volebního období, ovšem ve vytipované lokalitě se stále nestaví. Radní tvrdí, že se práce rozběhnou v roce 2015. Podle jejich slov byly po dlouhých peripetiích vykoupeny pozemky a územní řízení je hotové. Nyní probíhá stavební řízení, které řeší poslední námitky.

Jediné kino v okrese zmodernizovalo Společenské centrum Kino 70.

Lidé v Dobrušce svorně tvrdí, že se jejich město stává kulturním centrem regionu, o čemž svědčí řada příkladů. Jako jediné v okrese nejenže zachovalo  stávající kino, ale dokonce ho vybavilo nejmodernější technikou. Do místního Společenského centra přijíždějí žádaná pražská divadla.

Časté výstavy děl profesionálních i amatérských umělců pravidelně prezentují výstavní síně – v lapidáriu městského úřadu, v malém sálu Společenského centra, v městské knihovně či v synagoze.

Po dokončené rekonstrukci historické budovy představilo nové expozice dobrušské Vlastivědné muzeum. Zásluhou kulturních akcí během celého roku téměř pravidelně ožívá náměstí F. L. Věka. Výčet akcí v centru města pod dominantní radnicí je dlouhý, mezi nejvýznamnější patří  Svatováclavské slavnosti, letní muzicírování o prázdninách, Dětský silvestřík, Dobrušká pouť a další koncerty.

Respondenti včerejší ankety  v ulicích města se vzácně shodovali: „V minulosti tomu tak nebylo, ale v posledních letech máme kam zajít se pobavit."

Poplatky se nezvyšovaly, zůstaly pod průměrem. Nezaměstnanost takyKvasinská automobilka - ilustrační foto.

Poplatky: 
Dobruška se v rámci celé České republice řadí mezi města, která drží poplatky za různé služby na co nejnižší možné úrovni.
Například za komunální odpad se zde platí kapitační platbou ročně, tedy na hlavu, a to ve výši 440 korun. Podle zjištění Deníku je částka pod zákonnou normou. Otázkou je, zda do budoucna tento trend najde ještě naději na udržení.  Hovoří se   o tom, že obce a města budou muset brzy třídit bioodpad, což rozhodně navýší nákladovost celého systému odpadového hospodářství.
Za poslední roky rovněž nedošlo ke zvyšování místních poplatků z chování psů, které řeší vyhláška z roku 2008.

Kultura: 
Na poli kultury je Dobruška vzorem pro svoje okolí. Ještě v předchozím volebním období se z místního kina stalo  multifunkční společenské centrum. Vzniklo zde zázemí pro divadlo, přednáškový malý sál a restauraci vystřídala kinokavárna. Kino disonuje nejmodernějším systémem 3D.
Ve všech ročních obdobích si ve městě lze vybrat z řady kulturních možností. Vedle populárních představení hostujících pražských divadel si lidé zvykli na letní muzicírování na náměstí. Velkou tradici má přehlídka amatérských divadel Šubrtova Dobruška. Novými počiny jsou festival vážné hudby a letní kino na koupališti.

Nezaměstnanost: 
Na podprůměrné hranici nezaměstnanosti se v Dobrušce pozitivně odráží přítomnost nedaleké automobilky. Do Kvasin odešla řada  propuštěných zaměstnanců největšího dobrušského podniku KBA Grafitec. Jediný výrobce tiskových ofsetových strojů v naší republice v uplynulých  letech z úsporných důvodů několikrát redukoval stav svých zaměstnanců.
Na sklonku roku 2011 se míra nezaměstnanosti v rychnovském regionu pohybovala na hranici 4,8 procenta. Pak postupně rostla. V únoru letošního roku se snížila díky sezónním pracím o dvě procenta a momentálně se pohybuje okolo šesti procent. ⋌(red)

Koho máme na radnici?

Jak dopadly poslední komunální volby v roce 2010:

Komunálních voleb v Dobrušce se v roce 2010 zúčastnilo téměř 56 procent voličů.

Z pohledu úspěšnosti politických stran v Dobrušce zvítězila Občanská demokratická strana, která v patnáctičlenném zastupitelstvu získala 4 křesla.

Po dvou mandátech si připsaly tři strany a dvě sdružení nezávislých kandidátů – KSČM, KDU-ČSL, TOP 09, SNK – Evropští demokraté, SNK – Veřejnost za všestranný rozvoj. Jeden mandát získala ČSSD.

Nové městské zastupitelstvo starostou opětovně zvolilo člena vítězné ODS Petra Tojnara. Posty místostarostů obhájili Petr Lžíčař (nestraník na kandidátce ODS) a Blanka Čiháčková z SNK – Evropští demokraté.

Současné složení městského zastupitelstva je následující
ODS: Petr Tojnar – starosta (1554 hlasů), Josef Horák (1260), Petr Lžíčař – místostarosta (1194 – bezpartijní), Libuše Kujalová (931 – bezpart.); KSČM: Karel Joukl (977 – bezpart.) a Josef Jindra (628 – bezpart.); KDU-ČSL:   Jana Melicharová (794 – bezpart.) a Pavel Hůlek (753); TOP 09: Vladimíra Svobodová (674 – bezpart.) a Oldřich Bittner (517 – v průběhu volebního období nahradil Evu Nentvichovou (519 – bezpart.); SNK –  Evropští demokraté: Blanka Čiháčková (1018) a Ivan Koláčný (790 – bezpart.); SNK – Veřejnost za všestranný rozvoj: Karel Brázdil (1094 – bezpart.)) a Pavel Štěpán (887 – bezpart.); ČSSD: Petr Moravec (665 hlasů – bezpartijní). ⋌(red)

Rozvíjela se Dobruška během posledních čtyř let podle vašich představ?

Zdeněk Zounar, 36 let
Dobruška
Vnímám,  jak se Dobruška v uplynulých letech zkrášluje. Líbí se mi nově upravený prostor před kinem, Novoměstská ulice před domkem F. L. Věka, kde však nemuseli pokácet stromy. Myslím si, že město málo podporuje sport.

Ladislava Kopecká, 44 let
Dobruška
Město žije kulturou, postavila se hřiště pro nejmenší děti. Jsou zde však drahé parcely a mladí lidé nechtějí stavět. Zdá se mi, že se moc nepomáhá malým obchodníkům. Ti tady se bojí podnikat a tak přibývá cizinců.

Jaroslav Knapek, 70 let
Dobruška
V Dobrušce se mně žije dobře. Když k nám přijedou přespolní nebo turisté, diví se, co všechno se změnilo. V létě náměstí ožívá muzicírováním. Chybí mi průmyslová zóna, kde by podnikatelé nabídli práci místním lidem. 

Na cyklostezku se stále čekáIlustrační foto.

Delší dobu trvajícím dluhem Dobrušky je zcela jednoznačně letité netrpělivé čekání obyvatel na výstavbu cyklostezky, která by město F. L. Věka spojila s nedalekým sousedním městem – Opočnem. Míč je jednoznačně na straně Dobrušky, protože Opočenští svoji část cyklostezky vedoucí od fotbalového stadionu až k bývalé pulické cihelně 
na půli cesty vybudovali.   

Jak hodnotíte vedení měst za poslední čtyři roky? Řekněte, jak se vám během této doby žilo, co vás potěšilo a co rozhněvalo

Rychnovsko – Komunální volby jsou za dveřmi. Uskuteční se už za necelé dva měsíce – 10. a 11. října.  Rychnovský deník vám každé úterý přinese speciál, ve kterém zhodnotí čtyři roky vedení největších měst v okrese.
Co se podařilo a co bylo naopak největším průšvihem? Které město je zadlužené, a proč dluhy rostly? Kde naopak šetřili?
Ohlédneme se také za nejrůznějšími stavebními akcemi. Zkrátka si na uvedenou problematiku pořádně „posvítíme".
Město však netvoří jen samospráva, budovy či obchody. Město jsou především jeho obyvatelé.
Proto se obracíme na vás, milí čtenáři, a žádáme vás, abyste prozradili svůj názor. Jste spokojení s vedením svého města, nebo vás něco rozpálilo doslova „doběla"?
Vaše názory nás zajímají. Proto se tento týden ptáme:

Jak se vám v uplynulých čtyřech letech žilo v Kostelci nad Orlicí?

Již příští úterý na stránkách Rychnovského deníku najdete speciál věnovaný právě Kostelci nad Orlicí.
Dále se budeme věnovat Týništi nad Orlicí a také Opočnu. ⋌(zem)

Těšíme se na vaše názory. 
Zasílat je můžete na adresu:
rychnovsky@denik.cz

Diskutovat můžete i na webu
rychnovsky.denik.cz/nazory

Autor: Redakce

12.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 18 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu mléčných výrobků Dělník/ice mlékárenské výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Kontakt e-mailem marie.hruskova@bohemilk.cz., - ZŠ/SOU, - fyzická zdatnost, spolehlivost, časová flexibilita, ochota učit se novým věcem, - odpovědnost za zdravotní bezpečnost výrobků, - práce ve výrobě dle technologických postupů, - dodržování bezpečnostních a hygienických předpisů, - kontrola pracoviště, převzetí a předání pracoviště, - zázemí stabilní společnosti, odpovídající finanční ohodnocení, - výkonnostní a motivační odměny, 3 dny sick days, příspěvek Cafeteria, - příspěvek na stravování, na životní pojištění a na penzijní připojištění.. Pracoviště: Bohemilk, a.s., Podzámčí, č.p. 385, 517 73 Opočno. Informace: Marie Hrušková, .

Marketing, média a tisk - Marketing, média a tisk Marketingový specialista 25 000 Kč

Specialisté v oblasti marketingu Marketingový/-á specialista/-tka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt zasláním strukturovaného životopisu s průvodním dopisem na e-mail kariera@matrix-as.cz., Požadavky: , - SŠ, - aktivní přístup, flexibilita, ochota učit se novým věcem, Náplň práce:, - realizace efektivních online kampaní vč. souvisejících činností (příprava komunikace, realizace, vyhodnocení - průběžné i finální) - monitoring a analýza výsledků, pravidelný reporting, - prezentace společnosti na internetu -vzhled, aktualizace a optimalizace webových stránek, podpora návštěvnosti webových stránek jednotlivých společností MATRIX GROUP, práce v redakčním systému, návrhy a vlastní realizace kampaní na sociálních sítích, správa sociálních sítí (vyhledávání, vytváření, úprava a publikace zajímavého obsahu, reakce a odpovědi), samostatná analýza webů konkurenčních společností a aktivní hledání prostor pro zlepšení, analýza chování návštěv na webu, realizace marketingových aktivit na podporu prodeje, analýza webových stránek z pohledu prodejní výkonosti, vyhodnocení dat v prostředí Google Analytics, - emailový newsletter - návrh strategie emailových newsletterů, návrhy a vlastní realizace pravidelných emailových newsletterů, práce s databází, aktualizace, tvorba segmentů, - spolupráce při tvorbě propagačních materiálů, letáků, - spolupráce při marketingové podpoře obchodu, Zaměstnanecké výhody:, - zázemí silné, ryze české společnosti, motivující systém odměňování, služební notebook, telefon, - dotované stravování, příspěvky na životní pojištění a penzijní připojištění, levnější elektřina, - výhodné mobilní tarify pro zaměstnance a rodinné příslušníky, den placeného volna v den svých narozenin, slevy na zboží MATRIX group.. Pracoviště: Matrix a.s., 516 01 Rychnov nad Kněžnou. Informace: Martin Bárta, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Vedoucí skladu 20 000 Kč

Úředníci ve skladech LOGISTICKÝ PRACOVNÍK/-CE VE SPEDICI. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 48000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: LOGISTICKÝ PRACOVNÍK/-CE VE SPEDICI, - PP na dobu neurčitou, - Požadujeme: chuť pracovat, energičnost, loajálnost, komunikační dovednosti, 1 rok praxe v oboru výhodou, jazykové znalosti v podobě AJ, NJ výhodou. Začátečníka zaučíme., , Umíme nabídnout zajímavé-nadprůměrné podmínky i pro člověka s praxí včetně kariérního růstu., - Nabízíme: nadstandartní platové ohodnocení, práce ve velmi pěkném prostředí, možnost manažerského růstu. , - Benefity: příspěvek na stravování, 13. plat, 14. plat, firemní akce a večírky, věrnostní prémie, jazykové kurzy, dovolená navíc, permanentka na volnočasové aktivity., Každý rok navyšujeme základní mzdu. Prémie za docházku. Stravenky. Penzijní a životní spoření. Slevové karty. Finanční odměna za jubileum. Slevové karty., - V případě zájmu své životopisy zasílejte na e-mail: personalistika@logex.cz.. Pracoviště: Logex logistics s.r.o. - provozovna, Husovo náměstí, č.p. 83, 517 54 Vamberk. Informace: Václav Maťátko, +420 734 362 892.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Psycholog 21 400 Kč

Psychologové PSYCHOLOG/ŽKA do PPP Královéhradeckého kraje, pracoviště Rychnov nad Kněžnou. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21400 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt zasláním strukturovaného životopisu s motivačním dopisem na adresu pracoviště v Rychnově n.Kn. nebo na e-mail m.prazakova@ppprychnov.cz., - VŠ vzdělání dle zákona 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících, magisterské VŠ - jednooborová psychologie, - komplexní psychologická diagnostika a intervence u dětí se specifickými vzdělávacími potřebami, metodik pro kariérové poradenství, - kladný vztah k dětem, - dobrá znalost práce na PC, - pečlivost, tvořivost a smysl pro zodpovědnost, - iniciativa a samostatnost, - výborné komunikační schopnosti, - administrativní dovednosti v rámci zpracovávání písemných výstupů z vyšetření, - mzda od 21 400 Kč dle platových tabulek.. Pracoviště: Pedagogicko-psychologická poradna královéhradeckého kraje - rychnov nad kněžnou, Javornická, č.p. 1501, 516 01 Rychnov nad Kněžnou. Informace: Markéta Pražáková, .


Ilustrační foto.

Klokaní toulky jsou u konce. Zvíře o víkendu policie odchytila

Divadelní festival Poláčkovo léto.

Rychnov si užije Poláčkovo léto

Část Hradečnice se kvůli opravě do půlky července uzavře

Hradec Králové - Od pondělí 18. června se hradecké technické služby vrhnou na opravu oblíbené lesní stezky Hradečnice.

Stezka v korunách stromů i přestavba Vrchlabí. Mapy.cz aktualizovaly snímky

Královéhradecko, Janské Lázně - Aktualizace leteckých snímků na serveru mapy.cz opět přinesla zajímavé snímky podkrkonošského regionu. Lidé se mohou kochat přestavbami měst a obcí, ale i trnout hrůzou třeba nad rozsahem přírodní katastrofy u Libňatova ze srpna loňského roku. Snímky pochází z loňského podzimu.

Představy byly naplněny napůl

Kratonohy /ROZHOVOR/ - Trenér kratonožských „sršňů“ Zbyněk Dujsík hodnotí jarní část divize C.

Atleti ovládli druhé kolo první ligy družstev

Hradec Králové - Velmi dobrý počin zaznamenali atleti hradeckého Sokola ve 2. kole I. ligy mužů a žen skupiny B v Novém Městě nad Metují.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT