VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobruška žije kulturou, lidé chválí: „Máme kam zajít“

Dobruška – Dvě volební období s minimálními změnami má za sebou současné zastupitelstvo na dobrušské radnici. Voliči dali důvěru celé řadě  radních vládnoucím od roku 2006 také v následujících volbách o čtyři roky později. Čím si to zasloužili? A dostanou důvěru také v nacházejícím volebním období? Na tyto otázky odpoví blížící se komunální volby v první polovině měsíce října.

12.8.2014
SDÍLEJ:

Dobruška - ilustrační fotografieFoto: Zdroj redakce

Pokud Dobrušku navštíví někdo po delší době, v některých částech město jen stěží pozná. Místní Kino 70 bylo zrekonstruováno a zároveň přetvořeno na multifunkční Společenské centrum už na sklonku minulého volebního období.  V dalších letech přibyla klimatizace a letos doznal zásadních změn také prostor před kinem, který se po parkových úpravách změnil ve vkusnou odpočinkovou zónu s hřištěm pro nejmenší děti.

Maminky už mají 
s kočárky kde jezditDobruška - ilustrační fotografie

Hospodaření s veřejnými financemi je v Dobrušce vidět na první pohled. „Opravují se zejména chodníky ve všech částech města. V minulosti se maminky na procházkách s kočárky některým částem Dobrušky raději vyhnuly, protože se téměř nedalo projet. Problémy jsme na chodnících měli  také my senioři," tvrdí svorně dobrušští občané v pokročilém věku.

Částečně se ulevilo lidem bydlícím na obřím sídlišti Hečmanda. Město po třech etapách dokončilo revitalizaci prostor uvnitř i vně vysokých panelových domů. Obyvatelé Hečmandy volali zejména po navýšení parkovacích míst v nejbližším okolí. Revitalizace sídliště podstatně vyřešila i tento problém. Stavební úpravy dříve slepé Orlické ulice ji proměnily na praktičtější průjezdnou komunikaci a zároveň navýšily parkovací kapacitu s rozšířením parkoviště v Laichterově ulici o několik desítek míst.

Financí z městského rozpočtu s pomocí dotací se dočkalo dobrušské školství. Budova druhého stupně Základní školy Františka Kupky byla kompletně zateplena. Finišující rekonstrukcí prochází také Mateřská škola Za univerzitou.

Zásadní proměnu zaznamenala ulice s oficiálním názvem Domašínská, která spojuje Laichterovu ulici s ulicí 1. máje. Věčně prašná cesta se dočkala kompletní rekonstrukce s asfaltovým povrchem a moderními dopravními prvky dbajícími na bezpečnost.
Volání po cyklostezce nebylo vyslyšeno

Dobrušští už léta volají po cyklostezce do sousedního Opočna, protože jízda na bicyklu zdejší frekventovanou silnicí s dlouhou lipovou alejí se rovná hazardu se životem. O jejím vybudování se hovořilo už během předchozího volebního období, ovšem ve vytipované lokalitě se stále nestaví. Radní tvrdí, že se práce rozběhnou v roce 2015. Podle jejich slov byly po dlouhých peripetiích vykoupeny pozemky a územní řízení je hotové. Nyní probíhá stavební řízení, které řeší poslední námitky.

Jediné kino v okrese zmodernizovalo Společenské centrum Kino 70.

Lidé v Dobrušce svorně tvrdí, že se jejich město stává kulturním centrem regionu, o čemž svědčí řada příkladů. Jako jediné v okrese nejenže zachovalo  stávající kino, ale dokonce ho vybavilo nejmodernější technikou. Do místního Společenského centra přijíždějí žádaná pražská divadla.

Časté výstavy děl profesionálních i amatérských umělců pravidelně prezentují výstavní síně – v lapidáriu městského úřadu, v malém sálu Společenského centra, v městské knihovně či v synagoze.

Po dokončené rekonstrukci historické budovy představilo nové expozice dobrušské Vlastivědné muzeum. Zásluhou kulturních akcí během celého roku téměř pravidelně ožívá náměstí F. L. Věka. Výčet akcí v centru města pod dominantní radnicí je dlouhý, mezi nejvýznamnější patří  Svatováclavské slavnosti, letní muzicírování o prázdninách, Dětský silvestřík, Dobrušká pouť a další koncerty.

Respondenti včerejší ankety  v ulicích města se vzácně shodovali: „V minulosti tomu tak nebylo, ale v posledních letech máme kam zajít se pobavit."

Poplatky se nezvyšovaly, zůstaly pod průměrem. Nezaměstnanost takyKvasinská automobilka - ilustrační foto.

Poplatky: 
Dobruška se v rámci celé České republice řadí mezi města, která drží poplatky za různé služby na co nejnižší možné úrovni.
Například za komunální odpad se zde platí kapitační platbou ročně, tedy na hlavu, a to ve výši 440 korun. Podle zjištění Deníku je částka pod zákonnou normou. Otázkou je, zda do budoucna tento trend najde ještě naději na udržení.  Hovoří se   o tom, že obce a města budou muset brzy třídit bioodpad, což rozhodně navýší nákladovost celého systému odpadového hospodářství.
Za poslední roky rovněž nedošlo ke zvyšování místních poplatků z chování psů, které řeší vyhláška z roku 2008.

Kultura: 
Na poli kultury je Dobruška vzorem pro svoje okolí. Ještě v předchozím volebním období se z místního kina stalo  multifunkční společenské centrum. Vzniklo zde zázemí pro divadlo, přednáškový malý sál a restauraci vystřídala kinokavárna. Kino disonuje nejmodernějším systémem 3D.
Ve všech ročních obdobích si ve městě lze vybrat z řady kulturních možností. Vedle populárních představení hostujících pražských divadel si lidé zvykli na letní muzicírování na náměstí. Velkou tradici má přehlídka amatérských divadel Šubrtova Dobruška. Novými počiny jsou festival vážné hudby a letní kino na koupališti.

Nezaměstnanost: 
Na podprůměrné hranici nezaměstnanosti se v Dobrušce pozitivně odráží přítomnost nedaleké automobilky. Do Kvasin odešla řada  propuštěných zaměstnanců největšího dobrušského podniku KBA Grafitec. Jediný výrobce tiskových ofsetových strojů v naší republice v uplynulých  letech z úsporných důvodů několikrát redukoval stav svých zaměstnanců.
Na sklonku roku 2011 se míra nezaměstnanosti v rychnovském regionu pohybovala na hranici 4,8 procenta. Pak postupně rostla. V únoru letošního roku se snížila díky sezónním pracím o dvě procenta a momentálně se pohybuje okolo šesti procent. ⋌(red)

Koho máme na radnici?

Jak dopadly poslední komunální volby v roce 2010:

Komunálních voleb v Dobrušce se v roce 2010 zúčastnilo téměř 56 procent voličů.

Z pohledu úspěšnosti politických stran v Dobrušce zvítězila Občanská demokratická strana, která v patnáctičlenném zastupitelstvu získala 4 křesla.

Po dvou mandátech si připsaly tři strany a dvě sdružení nezávislých kandidátů – KSČM, KDU-ČSL, TOP 09, SNK – Evropští demokraté, SNK – Veřejnost za všestranný rozvoj. Jeden mandát získala ČSSD.

Nové městské zastupitelstvo starostou opětovně zvolilo člena vítězné ODS Petra Tojnara. Posty místostarostů obhájili Petr Lžíčař (nestraník na kandidátce ODS) a Blanka Čiháčková z SNK – Evropští demokraté.

Současné složení městského zastupitelstva je následující
ODS: Petr Tojnar – starosta (1554 hlasů), Josef Horák (1260), Petr Lžíčař – místostarosta (1194 – bezpartijní), Libuše Kujalová (931 – bezpart.); KSČM: Karel Joukl (977 – bezpart.) a Josef Jindra (628 – bezpart.); KDU-ČSL:   Jana Melicharová (794 – bezpart.) a Pavel Hůlek (753); TOP 09: Vladimíra Svobodová (674 – bezpart.) a Oldřich Bittner (517 – v průběhu volebního období nahradil Evu Nentvichovou (519 – bezpart.); SNK –  Evropští demokraté: Blanka Čiháčková (1018) a Ivan Koláčný (790 – bezpart.); SNK – Veřejnost za všestranný rozvoj: Karel Brázdil (1094 – bezpart.)) a Pavel Štěpán (887 – bezpart.); ČSSD: Petr Moravec (665 hlasů – bezpartijní). ⋌(red)

Rozvíjela se Dobruška během posledních čtyř let podle vašich představ?

Zdeněk Zounar, 36 let
Dobruška
Vnímám,  jak se Dobruška v uplynulých letech zkrášluje. Líbí se mi nově upravený prostor před kinem, Novoměstská ulice před domkem F. L. Věka, kde však nemuseli pokácet stromy. Myslím si, že město málo podporuje sport.

Ladislava Kopecká, 44 let
Dobruška
Město žije kulturou, postavila se hřiště pro nejmenší děti. Jsou zde však drahé parcely a mladí lidé nechtějí stavět. Zdá se mi, že se moc nepomáhá malým obchodníkům. Ti tady se bojí podnikat a tak přibývá cizinců.

Jaroslav Knapek, 70 let
Dobruška
V Dobrušce se mně žije dobře. Když k nám přijedou přespolní nebo turisté, diví se, co všechno se změnilo. V létě náměstí ožívá muzicírováním. Chybí mi průmyslová zóna, kde by podnikatelé nabídli práci místním lidem. 

Na cyklostezku se stále čekáIlustrační foto.

Delší dobu trvajícím dluhem Dobrušky je zcela jednoznačně letité netrpělivé čekání obyvatel na výstavbu cyklostezky, která by město F. L. Věka spojila s nedalekým sousedním městem – Opočnem. Míč je jednoznačně na straně Dobrušky, protože Opočenští svoji část cyklostezky vedoucí od fotbalového stadionu až k bývalé pulické cihelně 
na půli cesty vybudovali.   

Jak hodnotíte vedení měst za poslední čtyři roky? Řekněte, jak se vám během této doby žilo, co vás potěšilo a co rozhněvalo

Rychnovsko – Komunální volby jsou za dveřmi. Uskuteční se už za necelé dva měsíce – 10. a 11. října.  Rychnovský deník vám každé úterý přinese speciál, ve kterém zhodnotí čtyři roky vedení největších měst v okrese.
Co se podařilo a co bylo naopak největším průšvihem? Které město je zadlužené, a proč dluhy rostly? Kde naopak šetřili?
Ohlédneme se také za nejrůznějšími stavebními akcemi. Zkrátka si na uvedenou problematiku pořádně „posvítíme".
Město však netvoří jen samospráva, budovy či obchody. Město jsou především jeho obyvatelé.
Proto se obracíme na vás, milí čtenáři, a žádáme vás, abyste prozradili svůj názor. Jste spokojení s vedením svého města, nebo vás něco rozpálilo doslova „doběla"?
Vaše názory nás zajímají. Proto se tento týden ptáme:

Jak se vám v uplynulých čtyřech letech žilo v Kostelci nad Orlicí?

Již příští úterý na stránkách Rychnovského deníku najdete speciál věnovaný právě Kostelci nad Orlicí.
Dále se budeme věnovat Týništi nad Orlicí a také Opočnu. ⋌(zem)

Těšíme se na vaše názory. 
Zasílat je můžete na adresu:
rychnovsky@denik.cz

Diskutovat můžete i na webu
rychnovsky.denik.cz/nazory

Autor: Redakce

12.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 11 165 Kč Učitelé v oblasti předškolní výchovy učitel/-ka MŠ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 11165 kč, mzda max. 24926 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt zasláním životopisu na e-mail zakladniskola@olesnice.net., - vzdělání v oboru předškolní pedagogika, - zkrácený úvazek (14 - 27 přímé pedagogické péče), - výše úvazku závisí na kvalifikaci uchazeče, - úvazek je možné kombinovat s pozicí "školní asistent", - zástup za DPN, MD a RD, - nástup dle dohody.. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola v olešnici v orlických horách, 517 83 Olešnice v Orlických hor.. Informace: Renata Bachurová, +420 778 766 524. Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 000 Kč Pomocní dělníci ve výrobě Pomocný/á dělník/ice ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: Kontakt telefonicky od 6:00 do 12:00 hodin nebo e-mailem pros@ospro.cz. , Místo výkonu práce: areál fy ANTOLIN LIBAN, s.r.o., Lipovka., - úpravy dílů pro automobilový průmysl, - odpovědnost, samostatnost, flexibilita, zručnost.. Pracoviště: Ospro production spol. s r.o. - pracoviště lipovka, 516 01 Rychnov nad Kněžnou. Informace: Miroslav Pros, +420 775 588 928. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 000 Kč Prodavači smíšeného zboží Prodavač smíšeného zboží. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náborový příspěvek Kč 24.000,-/rok. Střídavě práce o sobotách a nedělích. Po skončení zkušební doby příspěvek na stravné ve výši Kč 40,- na den, odměna při pracovním a životním výročí, příspěvek na dětský tábor, poskytnutí 3 dnů zdravotního volna (dle podmínek kolektivní smlouvy) a další firemní benefity. Životopisy zasílejte na e-mail: instruktori@konzumuo.cz.. Pracoviště: Č.200 - konzum, kostelec nad orlicí diskont, Tyršova, č.p. 2, 517 41 Kostelec nad Orlicí. Informace: Jana Prouzová, +420 725 581 796. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 130 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič nákladního automobilu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 130 kč, mzda max. 140 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o zkrácený úvazek, tři dny v týdnu (po, st, pá), nakládka v 01.00h. Jedná se o rozvoz mléčných výrobků po regionu Hradce Králové., Požadujeme řidičský průkaz (profesní), dopravněpsychologické vyšetření.. Pracoviště: Martin transport s.r.o. - pracoviště bohemilk, a.s., opočno, Podzámčí, č.p. 385, 517 73 Opočno. Informace: Petr Bednář, +420 604 272 069.

VÁCLAV VALÁŠEK vyzval k diskusi významné královédvorské podnikatele, aby veřejnosti vysvětlili postoje k plánované stavbě továrny firmy Karsit ve Zboží u Dvora Králové.

Najdou továrníci kompromis?

Ilustrační foto.

Jičín padl: zase ta koncovka

Finále poháru bude živě na internetu

Rychnovsko - Předzápasové televizní studio, rozhovory, komentáře a přímý přenos ze samotného zápasu - to nabídne finále Poháru BFS Gól. V něm se 26. září utká rezerva Kostelce nad Orlicí s Borohrádkem.

ČFL: Kraus děkuje hráčům za výkon

Východní Čechy, Převýšov - Čtvrtou tříbodovou výhru v řadě si ve středu připsali třetiligoví fotbalisté Převýšova, kteří ve vloženém 17. kole ČFL na svém hřišti zdolali nováčka z Karlových Varů 3:2.

OBRAZEM: Ve Valdicích je pamětní deska faráře Toufara

Královéhradecko, Valdice - Poblíž památníku politických vězňů a obětí komunismu byla ve středu na zeď valdické věznice instalována pamětní deska faráři Josefu Toufarovi.

Startovací byty jdou na dračku. Je jich málo

Hradec Králové - Hradecká radnice opět nabízí uvolněné startovací byty. Poptávka silně převyšuje nabídku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT