Svoje práce vystavuje občanské sdružení Dobrušský patchwork, založené v roce 2010, a spřátelené patchworkářky. Mezi desítkami vystavených výrobků je i společné dílo členek sdružení, kterých je aktuálně 17, a to polštáře s tématikou čtyř ročních období.

„Za léta fungování sdružení jsme se veškeré techniky patchworku už asi naučily, teď přidáváme tapisérie a další techniky, kde se nepoužívá šití, ale například skládání látky,“ sdělila Lenka Pecenová ze sdružení Dobrušský patchwork.

Patchwork (sešívání malých kousků látek) a guilt (prošívání několika vrstev látek) jsou textilní techniky známé téměř na celém světě. První patchworky pocházejí údajně ze starověkého Egypta a technika guiltu má své kořeny v Orientu. Patrně první ukázkou této techniky v Evropě byly pestře zdobené korouhve křižáků, které přivezli z Palestiny do Anglie.

Patchwork, jak ho známe dnes, má tradici starou asi tři staletí a vznikl v Severní Americe, kam jej přinesli vystěhovalci z Evropy, především z Anglie.

Ze Svatováclavských slavností v Dobrušce.
Slavnosti v Dobrušce: svatý Václav, fanfáry, chorál a pak už Mňága a Žďorp

Patchwork spočívá v sešívání různobarevných ústřižků látek kombinovaných a skládaných do geometrických obrazců, které se podšívají rounem a podšívkou. Umožňoval využití zbytků látek a starých oděvů. Ti nejchudší používali jako vložku noviny. Patchwork vznikl ze snahy maximálně využít drahé tkané textilie. Když se něco obnosilo, méně obnošené kousky se zachovaly a opět použily k vytvoření nového kusu oděvu nebo deky.

Šití pokrývek bylo tehdy i společenskou záležitostí. Ženy tvořily vzory, které vyjadřovaly jejich pocity, či životní příběhy a vzory pojmenovávaly. Názvy těchto patchworkových vzorů se užívají dodnes. Vzory byly sestavovány do takzvaných bloků, které se v rodinách dědily z generace na generaci. Mají svá tradiční jména a symboliku. Ozdobné prošívání guiltovacími stehy přidávalo plastický efekt.

Patchwork a guilt jsou i v současnosti oblíbenými technikami právě díky své možnosti používat nekonečnou kombinaci vzorů a barev. Jedná se o typ ručně zhotovených, umělecky a řemeslně ztvárněných předmětů denního užití, které se zároveň hodí i do prostředí moderního bytového interiéru. Patchwork lze využít nejen na užitkové i dekorační bytové textilie, ale jeho prvky se objevují také v oděvech a oděvních doplňcích.

V dnešní době však už nemusíme sešívat kousky obnošeného oblečení, lze sehnat speciální textilie, které můžeme kombinovat tak, aby spolu dobře ladily. I v tom nacházejí inspiraci návštěvníci, především návštěvnice, výstavy v Dobrušce.