Slavnost se uskutečnila 30. listopadu a datum i místo byly zvoleny zcela symbolicky, neboť na den přesně – ovšem roku 1825 a tedy před 190 lety – se ředitel první sklářské školy v Evropě, která jeho přičiněním vznikla v Kamenickém Šenově, narodil a jeho rodný dům stál právě v Opočenské ulici v Dobrušce.

O životě Jana Dvořáčka, absolventa pražské malířské akademie, řekl místostarosta města Petr Poláček: „Výtvarné geny své sochařské rodiny zúročil i v dalších oborech. Byl úspěšným tvůrcem žánrových a historických pláten, uplatnil se jako autor architektonických návrhů. Aby se víc dozvěděl o sklářském školství, vydal se i na cestu do Francie a Belgie."
Po návratu do vlasti Dvořáček vyhrál konkurz a stal se prvním ředitelem v evropském měřítku jedinečné sklářské školy na severu Čech. Vedle pedagogické činnosti se s úspěchem věnoval mnoha výtvarným oborům – rytí skla, malování, technickému kreslení, galvanizování, cizelování nebo rytí raznic.

Obnovený pomník dobrušského rodáka Jana Dvořáčka v Opočenské ulici.

Stejně zajímavý jako sklem protkaný život Jana Dvořáčka je také příběh malého památníku, jehož obnovení iniciovala dobrušská pamětnice Marie Smolová, která má ve svém archivu od roku 1967 uchovánu pozvánku na vzpomínkovou slavnost spojenou s odhalením pomníku. „Sklářská škola v Kamenickém Šenově slavila v roce 1966 devadesát let od založení a o rok později vznikl v Dobrušce symbolický skleněný pomník žluté barvy, který tam vyrobili na památku prvního ředitele," řekla o událostech starých téměř půl století paní Smolová.

Přestože došlo v průběhu let k jeho odstranění z veřejného prostranství, ze světa nadobro nezmizel a byl „ukryt" v prostorách vrátnice bývalé Fruty a nástupnické firmy Kand. Tmavě žlutý skleněný monolit s Dvořáčkovými iniciálami se nyní stal základem pomníku nového, jemuž druhý život vdechl kameník Martin Holanec. Čedičové kvádry, z nichž je složen, připomínají známé kamenné varhany v blízkosti Kamenického Šenova a možná, že nejednoho obyvatele města F. L. Věka právě v této době napadne, že to jsou vlastně další „varhany" letos v Dobrušce obnovené.

Malou vzpomínkovou slavnost uzavřel starosta města Petr Tojnar, který zdůraznil, že v péči o významné rodáky bude Dobruška pokračovat. Město se připravuje na adopci hrobu výborného herce své doby Karla Liera (1843-1909), který pocházel z domu U růže v Dobrušce a působil v řadě divadel. Je pochován na Olšanských hřibových.

(ehl)