Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobruška pokračuje 
ve zviditelňování svých významných rodáků

Dobruška – Znovuobjevením významného rodáka lze nazvat akt obnovení pomníku připomínajícího Jana Dvořáčka (1825 – 1898), který je umístěn v těsném sousedství firmy Kand v Dobrušce.

2.12.2015
SDÍLEJ:

Na slavnosti promluvil místostarosta Petr Poláček (vpravo). Akt zakončil starosta Petr Tojnar. Foto: Dana Ehlová

Slavnost se uskutečnila 30. listopadu a datum i místo byly zvoleny zcela symbolicky, neboť na den přesně – ovšem roku 1825 a tedy před 190 lety – se ředitel první sklářské školy v Evropě, která jeho přičiněním vznikla v Kamenickém Šenově, narodil a jeho rodný dům stál právě v Opočenské ulici v Dobrušce.

O životě Jana Dvořáčka, absolventa pražské malířské akademie, řekl místostarosta města Petr Poláček: „Výtvarné geny své sochařské rodiny zúročil i v dalších oborech. Byl úspěšným tvůrcem žánrových a historických pláten, uplatnil se jako autor architektonických návrhů. Aby se víc dozvěděl o sklářském školství, vydal se i na cestu do Francie a Belgie."
Po návratu do vlasti Dvořáček vyhrál konkurz a stal se prvním ředitelem v evropském měřítku jedinečné sklářské školy na severu Čech. Vedle pedagogické činnosti se s úspěchem věnoval mnoha výtvarným oborům – rytí skla, malování, technickému kreslení, galvanizování, cizelování nebo rytí raznic.

Obnovený pomník dobrušského rodáka Jana Dvořáčka v Opočenské ulici.

Stejně zajímavý jako sklem protkaný život Jana Dvořáčka je také příběh malého památníku, jehož obnovení iniciovala dobrušská pamětnice Marie Smolová, která má ve svém archivu od roku 1967 uchovánu pozvánku na vzpomínkovou slavnost spojenou s odhalením pomníku. „Sklářská škola v Kamenickém Šenově slavila v roce 1966 devadesát let od založení a o rok později vznikl v Dobrušce symbolický skleněný pomník žluté barvy, který tam vyrobili na památku prvního ředitele," řekla o událostech starých téměř půl století paní Smolová.

Přestože došlo v průběhu let k jeho odstranění z veřejného prostranství, ze světa nadobro nezmizel a byl „ukryt" v prostorách vrátnice bývalé Fruty a nástupnické firmy Kand. Tmavě žlutý skleněný monolit s Dvořáčkovými iniciálami se nyní stal základem pomníku nového, jemuž druhý život vdechl kameník Martin Holanec. Čedičové kvádry, z nichž je složen, připomínají známé kamenné varhany v blízkosti Kamenického Šenova a možná, že nejednoho obyvatele města F. L. Věka právě v této době napadne, že to jsou vlastně další „varhany" letos v Dobrušce obnovené.

Malou vzpomínkovou slavnost uzavřel starosta města Petr Tojnar, který zdůraznil, že v péči o významné rodáky bude Dobruška pokračovat. Město se připravuje na adopci hrobu výborného herce své doby Karla Liera (1843-1909), který pocházel z domu U růže v Dobrušce a působil v řadě divadel. Je pochován na Olšanských hřibových.

(ehl)

Autor: Redakce

2.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Už téměř rok se hradecký krajský soud zabývá jedním z nejrozsáhlejších případů daňových úniků při výrobě tabáku ve východních Čechách. Osm podnikatelů a dvě firmy měli připravit stát o 130 milionů korun za nepřiznanou spotřební daň.

Řezali tabák a připravili stát o 130 milionů

Strahovský stadion. Ilustrační foto.

Zase koncovka... Zase remíza

Obraz Klanění tří králů patří Smiřicím, rozhodl soud

Hradec Králové - Ve sporu města Smiřice a farnosti Holohlavy o vlastnictví barokního oltářního obrazu Klanění tří králů dal Okresní soud v Hradci Králové zapravdu Smiřicím.

Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe

Opočno - Opočenský divadelní podzim pokračuje 20. října. Na pódiu Kodymova národního domu se v 19 hodin představí obnovený divadelní spolek Tyl z Rychnova nad Kněžnou s notoricky známým Brdečkovým příběhem Limonádový Joe – kusem z prostředí Divokého západu, kde se v místním baru scházejí kovbojové, honáci dobytka i různí dobrodruzi a podnikavci.

Chystá se turnaj neregistrovaných hráčů v Dobrušce

Dobruška - Kuželkářský klub Dobruška pořádá turnaj čtyřčlenných družstev mužů a žen pro neregistrované hráče v disciplíně 4 x 60 hodů sdružených.

Pryč s billboardy? Před volbami zákaz (ne)vadí

Hradec Králové - Na jedné straně se z billboardu usmívá Petr Robejšek s Danielou Luskovou (Realisté), kterým z druhé strany „kryje“ záda Tomio Okamura (SPD). Jen o kus dál na stejné cestě, na silnici první třídy z Hradce Králové do Pardubic, láká řidiče k volbám předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. V jiných časech by se nad tím člověk nepozastavil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení