VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Keramika odhalila dávnou historii Dobrušky

Dobruška – Nová výstava v malém sále Společenského centra Kina 70 představuje výsledky posledních archeologických průzkumů na území města.Informace o tom, co vše bylo v Dobrušce objeveno a kde všude výzkum probíhal, poskytla během instalace výstavy archeoložka Muzea a galerie Orlických hor MARTINA BEKOVÁ.

27.2.2014
SDÍLEJ:

ÚLOMKY KERAMIKY prozradily mnohé zajímavosti.Foto: D. Ehlová

Jaké poznatky máte z archeologického výzkumu, který proběhl v říjnu loňského roku na parkovišti u polikliniky?
Výzkum jsme zpracovali a je hlavní částí expozice, která bude pro veřejnost otevřena v malém sále dobrušského kina po celý měsíc březen.
Našli jsme tady jednak zaniklý sídlištní horizont patřící k domu, který existoval na zahradách za uliční výstavbou a který musel zaniknout někdy na přelomu 17. a 18. století. To nám říkají nálezy, které jsme tady objevili, a také už není zachycen na mapách stabilního katastru. Našli jsme přímo jeho půdorys, část jeho základů a zádlažbu přízemních prostor. Je z něj velice bohatý keramický inventář.

Co považujete za vůbec nejdůležitější?
Máme tam objekt, z něhož jsme kopali jenom kousek, protože nebyla více možnost díky požadavkům stavby, který rozhodně patří do druhé poloviny 13. století. Tuto dataci můžeme určit na základě poměrně četných nálezů zlomků keramiky zdobené typicky pro toto období rytou šroubovicí, případně ještě vlnicemi – je to tzv. pozdně hradištní tradice. Je to tedy objekt, který nepochybně patří do tzv. předlokačního období Dobrušky, tedy do doby, kdy město jako takové ještě neexistovalo, patrně zde byla jenom trhová osada Leštná. Nálezem tohoto objektu máme polohu osady určenou.
Kromě objektu jsme našli hojné zlomky keramiky zdobené stejným způsobem, pochází nepochybně ze stejného období a byly sekundárně uloženy ve vrstvách zániku zděného domu.  Je jich tolik a jsou v takové kvalitě, že svědčí o tom, že někde pod domem jsou ukryty další pozůstatky z druhé poloviny 13. století.

Jak je výstava koncipována?
Na výstavě se snažíme představit nejdůležitější výzkumy, které v Dobrušce v posledních letech proběhly.  Je to jednak už zmíněný výzkum na parkovišti u polikliniky, který výstavu inicioval. Pak to jsou vykopávky, které byly vedeny na nádvoří domu číslo popisné 14, tedy nejstaršího renesančního domu v Dobrušce na náměstí. Také tu jsou výzkumy pocházející z rekonstrukce muzea a sousední synagogy, většinou se jedná o mladší situace, které spadají do 17. století.

Součástí výstavy bude i vaše přednáška?
Ano, domluvili jsme se s kolegou na přednášce na téma Nové archeologické nálezy na Dobrušsku, která se uskuteční 18. března od 18 hodin.    ⋌(ehl)

Autor: Silvie Špryňarová

27.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě odvolil lídr KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Ilustrační snímek

Dorostu Solnice penalty nevyšly

Benefice pro kostel bude i letos spojená s ochutnáváním dobrot

Lukavice - Obec Lukavice a farnost v Rychnově nad Kněžnou zvou na podzimní benefiční koncert pro kostel v Lukavici spojený se ,,štrůdlováním“. Koná se v neděli od 16 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Lukavici.

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína

Týniště nad Orlicí - Již 48. týnišťský divadelní podzim pokračuje v neděli 22. října v 15 hodin, kdy se v Kulturním centrum představí divadelní soubor Erben z Miletína s pohádkou Ženich pro čertici.

Kam za sportem v regionu během dne?

Východní Čechy - Pozvánka na vybrané sportovní události v regionu:

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení