Jarmila Haldová byla letos na jaře zapsaná do České knihy rekordů za unikátní soubor dřevěných reliéfů všech českých panovníků a jejich manželek. Nejen pro děti bude určitě zážitkem vidět, jak se pod jejíma rukama rodí nevšední figurky třeba do široko daleko známých betlémů, a povídat si s ní o řezbářském řemesle.
Řezbářství má v Dobrušce bohatou minulost, ale také současnost. V místním domě dětí a mládeže dlouhodobě fungují zájmové kroužky, kam chodí nejen úplní začátečníci, ale také už pokročilí zástupci dětí i dospělých, jimž vůně dřeva a práce s ním zkrátka okouzlila. I oni přijdou předvést své umění.
Hotové výrobky a především hračky nabídnou zájemcům Karel a Marie Jirsovi z Pohoří, kteří se výrobou půvabných produktů ze dřeva s úspěchem zabývají mnoho let.
Od gobelínů, k paličkovaným obrazům a loutkám
Šikovné děti jistě zaujme ukázka výroby látek s výtvarnicí Hanou Kozubovou, které práce s textilním vláknem učarovala už v mládí. Začínala gobelíny, pak se staly její doménou paličkované obrazy, současně se věnuje i výrobě textilních loutek – dvě z nich, František a Márinka, jsou dokonce součástí expozice rodného domku F. Vl. Heka.
V rámci doprovodného programu je zajištěno malování na obličej, občerstvení pro návštěvníky nabídne kavárna Jiný kafe, známá skvělou, v Dobrušce praženou kávou.
Loutkové loučení s létem v Dobrušce bude součástí Dnů evropského kulturního dědictví.