V synagoze se navíc ve 14 hodin uskuteční představení pro děti: „ProChor alias Bohumír Procházka, který velkou část života věnuje tvorbě pro děti, přijede z Jičína, kde je legendou, a zahraje našim ratolestem Příběh velké lásky,“ zvou k návštěvě pořadatelé. Nedílnou součástí Dne židovských památek v Dobrušce bude také koncert Štěpánky a Jardy Čížkových spolu se Slávkem Klecandrem, členem Oborohu, v Archlebových sadech, jehož začátek byl stanoven na 18. hodinu.
Za připomenutí stojí, že první Židé přišli do Dobrušky už někdy v 16. století. Židovská obec se zde ustavila na počátku století osmnáctého. Původně Židé žili rozptýleni v nájmu po celém městě, v r. 1721 na základě císařského reskriptu došlo k vytvoření dobrušského ghetta na Šubertově náměstí. Z tohoto roku pochází i dobrušská synagoga. Přestože v minulosti dvakrát vyhořela (v r. 1806 a 1866), dnes patří k nejcennějším památkám v Dobrušce. Po celkové rekonstrukci v roce 2010 se právem řadí mezi historické skvosty. Je propojena se sousedním městským muzeem, což byl původně rabínský dům. V obou objektech se nachází expozice věnované místním osobnostem, dějinám města a dějinám židovské obce. Raritou je očistná lázeň mikve, která je součástí prohlídky.
Dále nelze opomenout ani židovský hřbitov v Křovické ulici, založený v roce 1675, s nejstaršími náhrobky z roku 1688 - ty v původní části hřbitova patří všechny k typu stély, tedy deskového kamene zapuštěného kolmo do země. Lze na nich pozorovat výtvarný vývoj hebrejského písma. Historickou zajímavostí je společný hrob židovských vojáků rakouské armády, kteří padli roku 1866 v bitvě u Náchoda.
Židovské obyvatele si Dobruška připomíná v rámci projektu Kameny zmizelých, do něhož se zapojila v roce 2021 - postupně umisťuje dlažební kostky s mosazným povrchem do chodníku před domy, kde žily oběti nacistické totality. V současné době je možné je nalézt v blízkosti domu č. 186 v Novoměstské ulici, 46 na Šubertově nám., 17 na náměstí F. L. Věka a 8 v Kostelní ulici. Svůj památníček postupně dostane všech 40 dobrušských obětí.