Vysoký počet nehod řadí hlavní tah z Náchoda do Rychnova nad Kněžnou k nejnebezpečnějším silnicím v kraji. Denně tudy projede enormní množství kamionů i osobních aut se zaměstnanci mířícími do kvasinské automobilky a zpět. V blízkosti nebezpečného úseku v Dobrušce se přitom nachází i základní škola. Zlepšit situaci tam má nový kruhový objezd v místě současné křižovatky u benzinky. Stavbaři se do jeho budování pustí už v pondělí 18. března.

„Nyní začne první ze dvou velkých etap, kdy se bude pracovat na polovině křižovatky blíže k Dobrušce. Křižovatka zůstane průjezdná a provoz bude řízen,“ říká generální ředitel stavební společnosti SOVIS CZ Petr Smola.

Objížďky a uzavření silnice do hor

Dopravu budou na místě stavby řídit od 6 do 18 hodin regulovčíci, po zbytek dne semafory. Obyvatelé Dobrušky budou moci využít objízdných tras vnitřním městem, aby se křižovatce s řízeným provozem vyhnuly.

V další etapě výstavby přijde na řadu druhá polovina křižovatky, v této fázi se křižovatka uzavře zcela a s ní i silnice na Bačetín a Deštné v Orlických horách. Průjezdná bude jen složkám integrovaného záchranného systému. Ostatní budou muset po objížďkách přes okolní obce.

Zadavatelem silniční části stavby za 14,5 milionu korun je ŘSD a zadavatelem nových přilehlých chodníků za necelých 8 milionů korun město Dobruška. To vedle nových chodníků zafinancuje i opravy přilehlého parkoviště a osvětlení. Kruhovou křižovatku protnou dva přechody pro chodce.

Železniční zastávka Kostelec nad Orlicí - město.
Oprava železniční zastávky přinese objížďky a výluky