Ti do města přijíždějí díky jednomu z programů Evropské unie, který se nazývá EDS – evropská dobrovolná služba.


Chtějí získávat další zkušenosti


Pravidelně zde tráví celý rok mladí lidé ve věku od 18 do 30 let, pro které je program určen. V okresním městě se věnují výuce jazyků, pořádají různé akce a přednášky pro studenty i dospělé.

Letos do Rychnova zavítali čtyři dobrovolníci: Christine Krüger a Nicola Weiss z Německa, Adam Benmamar z Francie a Joanna Gaszyńska ze sousedního Polska. Důvody jejich účasti v dobrovolnickém programu jsou různé. „Před studiem na vysoké škole bychom rády nasbíraly nějaké zkušenosti v zahraničí a získaly tak nezávislost,“ shodují se obě dobrovolnice z Německa. „Já mám vystudovaného bakaláře, ale chtěl jsem si od studia na chvíli odpočinout,“ prozradil Adam z Francie. Joanna už vystudovala pedagogickou fakultu a pro tento program se rozhodla, aby získala cenné pracovní zkušenosti.

„Česká republika nebyla první volbou,“ přiznávají všichni čtyři. Jedním hlasem však dodávají, že byla hned druhou možností, což může tak malému státu jistě lichotit.

Učí se i češtinu


V Rychnově se dobrovolníci zabydleli rychle. Pobývají ve dvou bytech, docházejí pracovat do centra OKO a ve volném čase poznávají zemi, kulturu i český jazyk.

„Máme oblíbená slova a fráze v češtině,“ pochlubili se všichni dobrovolníci. „Mezi sebou sice mluvíme anglicky, ale občas v řeči použijeme české věty, které známe,“ doplnila Nicola. „Mezi naše nejoblíbenější patří takové jednoduché fráze – to je pravda, to je jedno, to je škoda,“ předvedla Nicola jejich znalost češtiny. „A taky ‘na zdraví’,“ dodal se smíchem Adam.

Joanna těží z příbuznosti češtiny a polštiny: „Já sice lidem rozumím, ale česky toho mnoho říct neumím. I když, domluvit se v obchodě nebo něco málo zařídit zvládnu“. Do obchodů chodí nakupovat všichni čtyři běžně, sami si totiž vaří. „Občas je problém sehnat tu správné ingredience,“ posteskl si Adam. „Vaříme si navzájem, což je skvělé, ochutnáme tak speciality z různých zemí,“ chválil si na druhou stranu stravování.


Na řadu přijde poznávání regionu


Po domově se dobrovolníkům příliš nestýská, nabitý program jim to ani neumožní. Navíc mají během roku možnost jet domů na návštěvu, třeba na vánoční svátky. „Trošku se bojíme, že až se vrátíme po Vánocích, bude se nám zase chvíli stýskat,“ dodaly dvě nejmladší dobrovolnice Christine a Nicola.

Účastníci programu prozatím neměli mnoho příležitostí poznávat Rychnovsko, jejich výlety dosud směřovaly spíše do velkých měst České republiky. Přírodu a památky tohoto regionu tak budou poznávat až v nadcházejících týdnech a měsících.

LUCIE RŮŽIČKOVÁ