Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči z Olešnice u Rychnova: „Ať děláme cokoli, táhneme za jeden provaz

Olešnice - Pořádnou „líheň" mladých hasičských nadějí mají dobrovolní hasiči v Olešnici u Rychnova nad Kněžnou. Právě na fakt, že do hasičského kroužku chodí většina žáků místní základní školy, jsou hasiči nejpyšnější. Při natáčení reportáže, která posluchačům Českého rozhlasu přiblíží, jak se hasičům v obci daří a co všechno podnikají, to prozradila starostka sboru Ivana Říhová. Přečtěte si, jak to v Olešnici při návštěvě Rozhlasu vypadalo.

31.10.2015
SDÍLEJ:

Hasiči z Olešnice u Rychnova: „Ať děláme cokoli, táhneme za jeden provazFoto: Jiřina Mužíková

„Jak to tak bývá, na vesnicích mnoho kroužků nefunguje. Děti se v Olešnici proto hasičskému sportu věnují ve velkém,"usmívá se. Pro hasiče je obnovení práce s dětmi velký úspěch. „Dlouho nás tížilo, že kroužek nemáme, pustili jsme se do toho a daří se nám. Do kroužku chodí dvaadvacet dětí a z žádné soutěže nejezdíme s prázdnou," usmívá se starostka hasičů, kteří se na natáčení dostavili v hojném počtu. Přišlo dvanáct dětí a dvanáct dospělých a další jsou na cestě. Na otázku zda se v takovém počtu scházejí běžně odpovídá malý hasič Filip Čepelka jasně: „Schází se nás tady ještě víc!"

Děti požární kroužek baví. „Trénujeme požární útoky, střílíme ze vzduchovky, v zimě vyrábíme věci na jarmark," popisuje Aneta Podolská, která je u hasičů šest let.

Dívky jsou v dětském hasičském kroužku v přesile, je jich dvanáct, chlapců potom deset. A i funkci starosty zastává žena. To tu nemají dostatek mužů? „Tak to není, ale někdo svědomitý se o nás musí postarat," smějí se dospělí páni hasiči.

Velitel zásahové jednotky Michal Kos představuje techniku, kterou dobrovolní hasiči vlastní: „Máme Avii, dvě požární stříkačky. Nejdůležitější však je, že táhneme za jeden provaz, ať děláme cokoli brigády, soutěže, kácení máje…" Právě poslední z vyjmenovaných akcí je tradicí. V obci se koná již déle než sto let. A hasiči jsou na ni schopni připravit opravdu vtipné scénky.

O tom, že jsou veselá kopa se můžeme přesvědčit hned za okamžik díky video záznamu z jednoho kácení máje, kdy hasiči hledali místní superstar. „K vidění tu byly pěvecké hvězdy od Evy a Vaška po Michaela Jacksona," směje se Ivana Říhová.

Hasiči si vedou dobře nejen na poli kultury, ale i na poli soutěžním a obsazují velmi dobrá místa a kdyby vyhráli anketu Dobráci roku, investovali by získané peníze do dětského kroužku. „Chuť do práce máme, ale chybí nám peníze. Vše je na nich postaveno," říká hasič Vít Podolský. A souhlasí s ním i starostka sboru. „Potřebujeme překážky na sto metrovou trať. Stát to bude nejméně sto tisíc korun," říká.

Pod obecní úřad Olešnice spadá také Hoděčín. I zde mají vlastní sbor dobrovolných hasičů. Starostka těch olešnických prozradila, že dříve mezi nimi panovala určitá rivalita. „V poslední době to je jinak. Mohu říci, že spolupracujeme, a to na skvělé úrovni," pochvaluje si vzájemné vztahy Ivana Říhová.

Olešnický sbor byl založen 9. prosince 1887. Neoficiální prameny však hovoří o tom, že to mohlo být o dva roky dříve. V hasičské kronice je však uvedeno toto datum a olešničtí hasiči se již nemohou dočkat, až za dva roky oslaví své sto čtyřicáté výročí.

O tom, že je sbor důležitou součástí života v obci, hovoří i starosta Jiří Moravec: „Jsou u všeho, co se v obci děje. Bez nich bychom nebyli schopni pořádat plesy ani další kulturní akce, jako je například zmiňované kácení máje. Jsme rádi, že se podařilo rozběhnout kroužek mladých hasičů, který je úspěšný. Bez hasičů by to prostě nešlo," vychvaluje je starosta.

Autor: Barbora Zemanová

31.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Mánie lyžáků v úředních místnostech přijde u prezidentských voleb

Královéhradecko, Krkonoše - Volební urna lanovkou cestovat nemusí, o možnost volit z domova požádala jen hrstka obyvatel horských středisek.

Budeme opět kroužkovat ve velkém?

Královéhradecký kraj - Předčasné volby do Poslanecké sněmovny v říjnu 2013 výrazně ovlivnily preferenční „kroužky“, díky kterým ostrouhali mnozí lídři kandidátek a do Poslanecké sněmovny skočili osobnosti z dalších míst kandidátek.

Týnišťské hráčky přivezly dvě výhry z palubovek soupeřek

Rychnov nad Kněžnou, Týniště nad Orlicí - Pokračovala Východočeská basketbalová liga mužů i žen.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení