Ženy v jejich řadách odbíhají od dětí už po šestinedělí, jakmile potomci povyrostou berou si je s sebou na závody. Jejich koníček se odehrává v žáru ohně a chladu ledové vody. Dobrovolní hasiši musí disponovat velkým nadšením, aby mohli něco podobného dělat bez nároku na horentní ocenění a společenskou prestiž. Odměnou jim je i pár vteřin úspěchu na závodech v požárním sportu. V Opočně si ho v sobotu vychutnali muži i ženy v předposledním závodu seriálu Podorlické ligy, Poháru města Opočna a Memoriálu Pavly Fabiánové. Foukal ledový vítr a o zkropení neméně studenou vodou nebyla nouze.

Základní kolo v požárním útoku vyhráli v mužích hasiči z Pšánek a ženy z Vrbice, Pohár města Opočna muži Semechnice A, Memoriál Pavly Fabiánové ženy z Opočna.

Dřina s spolehlivost

„Jo, je to dřina,“ charakterizuje poslání dobrovolných hasičů v obcích a městech za organizátory závodů velitel Sboru dobrovolných hasičů a výjezdové jednotky Opočno Vratislav Votroubek. „Jsem u nich od deseti let. Prostě mě to baví. Opočenský sbor má 70 členů i s dětmi. Málokdo z mladých však dnes u toho zůstane,“ má hasič zkušenost. „Na poslední chvíli jsme ani nevěděli, jestli budeme dnes na domácích závodech startovat. Z původního soutěžního kádru má jeden nohu v sádře, druhý je dlouhodobě pryč,“ popsal Votroubek sobotní starosti, které mu přibyly k organizaci celého závodu.

Co považují hasiči za svůj největší úspěch? „Aby lidé měli co nejmenší škodu,“ nepřemýšlí Votroubek o odpovědi. Mezi vlasnosti, které dobrovolný hasič potřebuje, musí podle něho patřit chuť pomáhat druhým a především spolehlivost.

Rychle zpátky

Nic z tohoto výčtu nechybí ani ženám, které potvrzují nadšení pro požární sport. „S Lukáškem po šestinedělí a s Anetkou mi do konce tohohle období zbývaly asi tři dny,“ vzpomíná maminka pětiletého syna a více než roční dcerky, kdy se po porodu opět vydala na tréninky. „Baví mě to,“ nemusí ani třiatřicetiletá Gabriela Hvězdová dodávat, co ji k rychlému návratu mezi kolegyně a kolegy hasiče táhlo. I když přiznává, že se dvěma dětmi není podobný koníček lehký, musí vše zvládnout, protože chce. K požárnímu sportu vede už odmalička své děti. Rok po porodu se ke sportu vrátila i devětadvacetiletá Jitka Říhová, která má hasiče v rodině.

VÝSLEDKY ZÁVODŮ ve formátu PDF (klikni pro stažení).