"Když nemůžete do cirkusu, cirkus přijel za vámi," ozývá se z megafonu spolu s upozorněním, aby se lidé nesrocovali, udržovali rozestupy dva metry a nechávali si roušku.

Během chvilky už tu jsou roztroušené desítky lidí, podupávají si a potleskávají do taktu, někteří i tančí. Je vidět, že jim kultura ve stavu nouze chybí. "Mě to tedy dojalo," svěřuje se Bohumila, jedna z náhodných kolemjdoucích.

Protipovodňová hráz u ramene Orlice ve Štěpánovsku.
Voda Orlice se vrátí do původního koryta

S nápadem přišla iniciativa Žijeme Rychnovem. "Jsme stejně jako všichni v této republice postižení tím, že jsme se už několik týdnů nedostali na kulturní akce a strašně se nám líbilo, co udělal Cirk La Putyka v Praze, kdy vyrazili s povozem a s trampolínami do města, chtěli lidi nějak pobavit.

Chtějí lidi spojovat

S kluky z Cirku La Putyka jsme se domluvili a oni souhlasili s tím, abychom jejich štafetu převzali do Rychnova a uchopili si ji po svém. Sehnali jsme dva koně, povoz a hlavně skvělou kapelu, která, si myslíme, dokáže i v tuto složitou dobu lidi spojovat," vysvětluje Honza Dušek, v jehož hlavě se myšlenka na uspořádání neobvyklého happeningu zrodila.

Měl být zpestřením v nelehké době, ale také poděkováním sociálním pracovníkům a zdravotníkům.

Zdroj: Jana Kotalová

Na takové malé turné po městě, při němž nechyběla zastávka u domova důchodců či u nemocnice, vyjela na voze šestice z celkem sedmi členů mladé týnišťské dixielandové kapely Black Buřiňos, bez klavíru, ten už by se nevešel. Rozhodování, zda do toho jít, či ne, netrvalo dlouho.

Programy v domovech seniorů

"Je to určitě pěkný nápad. My jako kapela jsme si říkali, že bychom mohli lidi nějak pobavit a potěšit. Hlavně ty starší v domově důchodců. Cítí určitě tlak z médií. Když je člověk celý den 24 hodin zavřený a pořád poslouchá v rádiu nebo v televizi, kolik je mrtvých a co se děje po celém světě, na optimismu mu to nepřidá," říká klarinetista Vojtěch Hájek.

I když zpočátku u domova důchodců kapela poněkud v tempu zvolnila, na rozloučenou přidala i pořádně říznou muziku. Babičky ve dveřích balkónů si i poklepávaly rukama do stehen a děkovaly za improvizovaný koncert potleskem. Koncert pod širým nebem vylákal na balkony i obyvatele sídliště.

Také program kapely opatření proti šíření koronaviru nabourala. "Na druhou stranu jsme kapela, která se muzikou jenom baví. I když polovina z nás jsou profesionální muzikanti, která se hudbou živí. Holt se nedá nic dělat, zahrajeme si později. Musíme přijmout skutečnost takovou, jaká je," dodává Vojtěch Hájek.

Ilustrační foto.
Nudu zaháněli pohledem na noční město ze stavebního jeřábu