Hlavní příčinou tohoto problému je slabá zima. Vzhledem k tomu, že nenapadl skoro žádný sníh, nemělo co roztávat a nenaplnily se tak ani řeky.
Problémy s nedostatkem vody měli velmi často v obci Polom.

Zde už ale situaci vyřešili novou úpravnou vody, přesto vidí, že pokles vody je rapidní. „Naším štěstím je, že jsme udělali nový vrt a postavili úpravnu vody. Takto můžeme čerpat vodu ze dvou zdrojů, tedy z vrtu a z jímacích zářezů. Ve vrtu je vody stále dostatek, ale v zářezech je jí opravdu pomálu," vysvětluje Josef Šalda, starosta Polomu.
Dle jeho slov jim zpravidla stačily dvě třetiny vody ze zářezů a jedna třetina z vrtu, teď je to ale naopak. Hladina vody je obdobná asi jako v srpnu.
S vodou mají problémy i obyvatelé na Rychnovsku.

„Ve studni máme jenom patnáct čísel vody. Jsem z toho nešťastná, většinou je problém s nedostatkem vody v létě, ale takhle na jaře to není moc obvyklé. Nejsme napojeni na obecní vodovod, takže s vodou musíme hodně šetřit. Už nám začíná téct nahnědlá," prozrazuje Anna Nováková z Rychnovska.
Jinde zatím voda je, ale obyvatelé musí dávat pozor na to, kolik jí spotřebují.

„U nás v obci má každý svou studnu nebo vrt. Úplnou nouzi zatím nemáme, ale je to slabší oproti loňsku. Raději se do studny nedíváme a čekáme na srážky," podotýká starosta Prorub Karel Malátek.
Hladina podzemních vod se snížila v celém kraji o dva až tři metry. Vodárnám situaci zhoršuje hlavně skutečnost, že z hor nepřichází  žádný tající sníh.