VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Do Sokola jsem vstoupil v patnácti,' říká Flousek

Opočno – Málokdo dnes ví, že první „sokolské kroky“ proběhly v Opočně už 16. února 1868.

16.2.2012
SDÍLEJ:

„JAK SE TVÁŘIL? Smál se na nás. Asi mu mezi Sokoly bylo dobře,“ vzpomíná na krátké setkání s prezidentem Edvardem Benešem Jiří Flousek z OpočnaFoto: Dana Marková

Po nich následovaly další, Sokol se stával oblíbeným. Přinášel sport, kamarádství, ideály. To platilo ještě dlouho po jeho založení a tak na to vzpomíná jeden z členů, Jiří Flousek z Opočna.

Do Sokola vstoupil v roce 1946, ve svých patnácti letech. „Přišli jsme z Vambeřic, tam Sokol nebyl. Když jsem chodil večer z práce, lákala mě osvětlená okna tělocvičny. S mnohými kluky jsem se už znal, tak jsem to zkusil. A už jsem zůstal, prožil jsem tam krásné chvíle.“

Možná někoho zarazí, že Jiří chodil ve svých patnácti letech večer z práce. Vysvětlení? „Na studia nebylo pomyšlení. Maminka byla sama, měl jsem čtyři sourozence. Musel jsem do učení, abych něco vydělal a pomohl živit rodinu,“ vrací se do prvních poválečných let.

Přes celodenní dřinu se Jiří Flousek na tělocvičnu těšil. Jak sám říká, v Sokole odhodil všechny starosti, byl mezi kamarády. „Navázal jsem tam krásná přátelství. Sokol vychovával a stmeloval,“ uvedl Jiří Flousek.

O tom, že Sokol přinesl Jiřímu Flouskovi dobrou fyzičku, svědčí i cesta do Krkonoš, na kterou rád vzpomíná.

„Tu jsme domluvili s klukama ze Sokola v květnu 1947. Kdyby dnešní mladí viděli naše kola, asi by se divili, že se na tom dá vůbec jet. A představte si, vyrazili jsme ve čtyři odpoledne z Opočna a už v osm večer jsme stavěli stan v Obřím dole. Přitom to je vzdušnou čarou osmdesát kilometrů. Ale to měl na svědomí Jaryn Fáberů, to byl můj velký kamarád, vzorný Sokol, a ten vždycky říkal – neznám, že něco nejde.“

Při vzpomínkách se málokdo ubrání srovnání s dneškem. Jiří Flousek, který sám do organizace vstoupil v patnácti letech, mládež necvičí, ale členem stále zůstává, současnost opočenského Sokola hodnotí v souvislosti se změnami celé společnosti. „Dnes je to jiné. Lidé si zvykli na auta, často se děti vozí i do školy. Je méně přirozeného pohybu. Sokol v Opočně se snaží nabídnout různé sportovní vyžití, tím se daří udržovat zájem. Ale myšlenka Sokola, tak jak jsme ji prožívali za mého mládí my, to už je asi pryč,“ lituje Jiří Flousek a na rozloučenou přidává ještě jednu vzpomínku, a to na Všesokolský slet v roce 1948 v Praze.

„Nejdříve byly slety okrskové, kde se vybírali ti nejlepší. Povedlo se a jeli jsme i my z Opočna. Samotné cvičení bylo nádherné, ale pocity – na ty se nedá zapomenout. Celé to obrovské množství lidí jako by žilo jednou myšlenkou,“ mluví s dojetím Jiří Flousek, zároveň připojuje veselou vzpomínku.

„Když cvičily cvičenky, utekli jsme s klukama k hlavní tribuně. Věděli jsme, že má přijít prezident Eduard Beneš. A načasovali jsme si to přesně, za chvíli šel kolem nás. Jak se tvářil? Smál se na nás. Asi mu mezi Sokoly bylo dobře,“ uzavírá vzpomínání Jiří Flousek z Opočna.

(dm)

16.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí.

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí

Ilustrační foto

Rychnov a Kostelec hrají doma

Kam za zábavou: Funk You! a DJ All-in

Rychnovsko /POZVÁNKY/ - Na koupališti v Kostelci nad Orlicí proběhne již legendární tancovačka, kde si užijete funky a breakbeat hudbu. Akce se koná v sobotu 21. října od 21 do 2 hodin.

Baroni přivítají Nový Bydžov

Rychnovsko - Kam za sportem v okrese:

Volební místnosti jsou i pod policejním drobnohledem

Královéhradecko - Volební „bitva“ právě vrcholí. Z preventivních důvodů se na hladký průběh letošních voleb do Poslanecké sněmovny zaměřila i policie v Královéhradeckém kraji.

Těsné domácí prohry doberských „fialek“

Dobré - Ligové soutěže stolních tenistek pokračovaly dalšími zápasy. Prvoligovým i druholigovým doberským „fialkám“ se v domácím prostředí nedařilo, když své zápasy těsně prohrály. Uspělo jen divizní „déčko“, které remizovalo s Pardubicemi a zdolalo Chrudim.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení