VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do snowparku bez zkušeností? Koledujete si o karambol

Orlické hory - Příčinou vážných úrazů je většinou uvolněná koncentrace nebo nezkušenost.

8.2.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Petr Šilar

Co týden to vážný úraz. V poklidných Orlických horách, kde si většinou Horská služba i provozovotelé vleků pochvalují ukázněnost a bezkonfliktní pohyb na sjezdovkách, se krátce za sebou vážně zranili mladí lidé, jeden úraz mladá lyžařka dokonce zaplatila životem. Naposledy o víkendu se šestnáctiletý mladík zranil v deštenském snowparku, který navštěvují vyznavači freestylu. Příčinou úrazů je většinou povolená koncentrace a nezkušenost.

V horách přibývá lyžařů, byly příznivé podmínky, začínají jarní prázdniny a rozběhly se také lyžařské výcviky. Josef Šifra již po úrazu mladé lyžařky v Říčkách upozorňoval na to, že lidé vypouštějí koncentraci při dojezdu na sjezdovce. Vysvětluje dále, že ke kolizím při dojezdu na sjezdovkách dochází vždycky, teď však převládá technický sníh, který je rychlejší a tvrdší, na což lidé často nemyslí.

Nebezpečí hrozí i ve snowparku – ovšem pouze nezkušeným lyžařům. Jinak zde bývá méně úrazů než na sjezdovkách. Do snowparku totiž zkušení lyžaři či snowboardisté nevyrážejí bez přilby, chrániče páteře či speciálního chrániče kostrče např. v podobě kalhot, bez celé speciální výbavy, znají své schopnosti a zbytečně nehazardují.

Vstup je na vlastní nebezpečí, nezkušený lyžař by se sem ovšem bez průpravy neměl vůbec vydávat. „To je stejné jako u jiných adrenalinových sportů, jako je třeba skatepark s u–rampou ve městě, lezecká stěna, lanové centrum a další,“ míní Šifra.

Jak ve snowparku?

Do deštenského snowparku většinou jezdí trénovat vyznavači freestylu na profesionální úrovni, jak za provozovatele upřesňuje Petr Prouza. Samozřejmě se objeví i lidé, kteří neodhadnou svoje schopnosti a překážky nezvládnou. „Devadesát procent lidí ví, co tam má dělat. Parkem projedou i ti, kteří se jen chtějí podívat na skoky, co se tam děje, a občas i lyžaři, kteří vůbec netuší, co s nimi překážka udělá,“ rozdělil návštěvníky Prouza.

Přestože je sem vstup volný, visí zde napsaná základní pravidla, která by si každý měl před vjezdem do areálu přečíst a především je dodržovat. „Ve snowparku celý den hlídá jeden člověk, tzv. headshaper, který dohlíží na překážky, aby byly v patřičném stavu,“ vysvětluje Petr Prouza, „Je možné a i vhodné právě s touto osobou konzultovat, jak se která překážka má jet. Přímo v pravidlech uvádíme, že například u skoků by se s lektorem v parku měl každý nejprve poradit o nájezdové rychlosti. Při špatné rychlosti nedoletí lyžař na optimální bod dopadu, kde se mu nemůže téměř nic stát. Zraní se většinou při dopadu na placku,“ popisuje Prouza. Doplňuje, že nájezdová rychlost se mění podle kvality sněhu a samozřejmě velikosti překážky. Znakem zkušených jezdců právě bývá, že se zeptají toho, kdo v parku jezdí, na nájezdovou rychlost na jednotlivé překážky.

Freestyle je rovněž možné nejprve trénovat v deštenské lyžařské škole.

Ve Snow Parku platí následující pravidla chování:

Vstup do Snow Parku je na vlastní nebezpečí, osoby mladší 15ti let pouze v doprovodu dospělé osoby

Každá překážka SnowParku je konstruována na různou obtížnost, proto jezděte pouze na ty překážky, které bezpečně zvládnete.

• Do snowparku je zakázáno vstupovat bez ocharané helmy, dále je doporučeno používat další bezpečnostní pomůcky, páteřák, chránič kostrče a další.
• Pro skok do big-air (vzduchového pytle) je zakázáno používat lyžařské hůlky
• Ve SnowParku se zbytečně nezdržujte, snížíte tak riziko srážky s jiným snowboardistou nebo lyžařem
• Nikdy nezastavujte ani se nezdržujte na skoku, nebo pod ním a nepřelízejte zábrany, které vám v tom mají zabránit (plůtky)
• nenajíždějte na překážky, které jsou zavřené správcem parku tak, že je na odrazu nebo nájezdu těchto překážek položena lopata, překřížené tyče, nebo plůtek.
• Nikdy se nezdržujte v místech doskoku nebo dojezdu z překážek
• Manipulovat s překážkami a upravovat skoky nebo nájezdy na překážkách je oprávněna pouze obsluha SnowParku nebo pracovníci SkiAreálu.
• Návštěvníci SnowParku jsou povinni se řídit pokyny obsluhy SnowParku nebo pracovníků SkiAreálu.
• Než vjedete na skok nebo překážku, ujistěte se, že se na doskoku nebo dojezdu překážky nezdržuje žádná osoba.
• Pokud se stane nějaký úraz, jste podle zákonů České republiky povinni poskytnout dotyčnému první pomoc a přivolat záchrannou zdravotnickou službu prostřednictvím obsluhy SnowParku nebo pracovníků SkiAreálu.
• Jestliže zjistíte závadu na překážkách nebo skoku, neprodleně toto oznamte obsluze SnowParku nebo pracovníkům SkiAreálu.
10 pravidel FIS pro chování na sjezdových tratích:

1. Ohled na ostatní lyžaře
Každý lyžař nebo snowboardista se musí neustále chovat tak, aby neohrožoval nebo nepoškozoval někoho jiného.

2. Zvládnutí rychlosti a způsobu jízdy
Každý lyžař nebo snowboardista musí jezdit s přiměřeným odstupem a s ohledem na vzdálenost, na kterou vidí. Svou rychlost a svůj způsob jízdy musí
přizpůsobit svému umění, terénním, sněhovým a povětrnostním poměrům jakož i hustotě provozu.

3. Volba jízdní stopy

Lyžař nebo snowboardista přijíždějící zezadu musí svou jízdní stopu zvolit tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním.

4. Předjíždění
Předjíždět se může ze shora nebo zespoda, zprava nebo zleva, ale vždy jen s odstupem, který poskytne předjížděnému lyžaři či snowboardistovi pro
všechny jeho pohyby dostatek prostoru.

5. Vjíždění a rozjíždění
Každý lyžař nebo snowboardista, který chce vjet do sjezdové tratě nebo se chce po zastavení opět rozjet, se musí rozhlédnout nahoru a dolů a přesvědčit se, že to může učinit bez nebezpečí pro sebe a pro ostatní.

6. Zastavení
Každý lyžař nebo snowboardista se musí vyhýbat tomu, aby se zbytečně zdržoval na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě. Lyžař nebo
snowboardista, který upadl, musí takové místo uvolnit co nejrychleji.

7. Stoupání a sestup
Lyžař nebo snowboardista, který stoupá nebo sestupuje pěšky, musí používat okraj sjezdové tratě.

8. Respektování značek
Každý lyžař nebo snowboardista musí respektovat značení a signalizaci.

9. Chování při úrazech
Při úrazech je každý lyžař nebo snowboardista povinen poskytnout první pomoc.

10. Povinnost prokázání se
Každý lyžař nebo snowboardista, ať svědek nebo účastník, ať odpovědný nebo ne, je povinen v případě úrazu prokázat své osobní údaje.

Autor: Eva Zerzánová

8.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Počítání volebních hlasů.
16

O vítězi nebylo pochyb. Trpkost prohry okusily TOP 09 a STAN

Novým ředitelem muzea se stal Petr Grulich

Hradec Králové - To, o čem si Hradec povídá už dva týdny, se stalo skutečností. Rada Královéhradeckého kraje schválila novým ředitelem Muzea východních Čech historika z hradecké univerzity Petra Grulicha. Rada ho vybrala ze sedmi adeptů, kteří se o místo ucházeli.

Magnet kola ovládla Javornice

Rychnovsko - Okresní přebor II. třídy ve fotbale: Výhru Ohnišova nad Kosteleckou Lhotou zařídil Jan Macek čtyřmi brankami.

Úspěšní i neúspěšní: Něco končí a něco nového začíná

Královéhradecko - Zatímco ANO získalo ve volbách pět mandátů, zbylé strany, které v hlasování rovněž uspěly, mohou do sněmovny poslat jen po jednom zástupci. Na mnohé známé tváře tak místo nezbylo. Štěstí naopak přálo některým dosud málo známým politikům.

Krajský fotbal: Smutné jubileum. Smiřice zůstaly podesáté bez bodu

Královéhradecko - Krajská fotbalová I. A třída i obě skupiny I. B třídy mají za sebou další soutěžní střetnutí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení