A občas přinášela taková zima řadu starostí, třeba, když vánice zasypala v Deštném pekařství nebo vstup do školy. Aby se vůbec děti do ní dostaly, místní museli prokopat vysokou sněhovou bariérou tunel. Pořádná bílá peřina pokryla také cesty a obec tak zůstala na dlouhé dny odříznutá od veškerého dopravního spojení. Vraťte se s námi do těchto časů prostřednictví historických snímků.

Bohumír Dragoun s již vydanými publikacemi, které představují obce v Orlických horách na starých pohlednicích a fotografiích.
Bohumír Dragoun: Kniha o Rokytnici v Orlických horách bude šestá a nejsilnější

"Obávaný byl takzvaný "Polák" či podle starousedlíků "Bergwind", jedná se vlastně o padavý vítr, který souvisí s rozdíly vzduchových hmot na návětrné a závětrné straně hor," uvádí zmíněná kniha, která přibližuje život v Deštném a okolí v dobách minulých na pohlednicích a fotografiích.

Takový vítr pak mohl sbírat sníh v celé ploše od hřebenů hor a tyto mohutné návěje končily v Deštném. To bylo ještě tehdy, když byly západní svahy obhospodařovány. Od těch časů však velké plochy zarostly lesem a křovím a zimy už také nejsou takové, jaké bývaly.