Na obnovu zámku založila občanské sdružení Život na zámku. To má čtyři řádné členy, a jak Klímová dodává, především spoustu nadšených přátel.

„Když se nám zámek vrátil, byl to pustý, starý, opuštěný barák. Působil velice depresivně. Je to jako se starým člověkem, když zůstane sám, opuštěný, většinou zemře. Chtěla jsem zámek oživit, a proto jsem zde začala organizovat koncerty a výstavy. Brzo jsem však zjistila, že akcí je tolik, že to sama nezvládnu ani finančně, ani personálně,“ vysvětluje Klímová, proč založila občanské sdružení. To spolupracuje s městem Solnice i obcí Kvasiny. Pro Solnici například letos již posedmé připravují rozloučení se školou a slavnostní vyřazení žáků 9. tříd v loveckém sále. Akce je spojena s vernisáží výtvarných prací žáků, která mívá obrovský ohlas. „Slavnostní rozloučení připravujeme právě teď na pondělí,“ přiblížila Klímová nejbližší akci. Na zámku se rovněž vítají nejmladší občánci Kvasin, slavila se zde zlatá svatba.

Většina akcí se odehrává v loveckém sále, který se podařilo zrekonstruovat. „Ještě není úplně hotový, budou tam potřeba další investice. Většina účinkujících si však moc pochvaluje jeho atmosféru,“ neskrývá radost Klímová.

Právě na hudbu ve zdejších prostorách se mohou milovníci umění těšit v úterý, kdy se zde v rámci rychnovského festivalu Poláčkovo léto od 19.30 hodin koná koncert Ludwig van Beethoven a arcivévoda Rudolf. Další festivalový koncert Cesta za písní rozezní lovecký sál v pondělí 6. července. Poslední prázdninovou sobotu zde publikum uslyší laureáty houslové soutěže Františka Muziky v Nové Pace.

V zámecké kapli se konají slavnostní mše při pouti, posvícení a různých oslavách. Tady se rozezní i vloni opravené varhany, sdružení zde připravuje další koncert. „Za podporu chci poděkovat obci Kvasiny, za granty Královéhradeckému kraji,“ dodává Klímová.

Majitelka míní v budoucna v tradici kulturních programů pokračovat, chce, aby se lidé mohli potěšit ve zdejších krásných prostorách. V prvním patře zámku by ráda otevřela galerii.

„A pokud to vyjde, v prosinci tu na jeden víkend v loveckém sále otevřeme výstavu betlémů,“ slibuje Klímová „konkurenci“ proslulé rychnovské výstavě.

(zen)