Tělesně a mentálně postižení občané, duševně nemocní, děti v kojeneckých ústavech a v dětských domovech, dlouhodobě nemocní a lidé umístění v domovech důchodců, ale i drogově závislí či lidé bez domova by se ocitli ze dne na den v nezáviděníhodné situaci nebo přímo v ohrožení života. Desátého prosince, na kdy se plánuje generální stávka sociálních služeb, sice sociální pracovníci do zaměstnání přijdou, ale oděni do nočních úborů – proto je druhým názvem celé prostestní akce Pyžamová stávka.

První stávkou v historii vyhlášenou na Den lidských práv chtějí sociální pracovníci upozornit na řadu problémů v oblasti sociálních služeb formou inspirovanou Johnem Lennonem a Yoko Ono.

Tisková konference BED IN

Forma protestu je inspirována počinem Johna Lennona a Yoko Ono, kteří uspořádali tiskovou konferenci ve vlastní ložnici a hovořili s novináři v pyžamu na téma protestu proti válce ve Vietnamu. Iniciátoři stávky jejich následováním chtějí zajistit, že stávka nebude mít žádný dopad na uživatele sociálních služeb.

Dne 14. července 2008 na výročí Bastilly vyhlásily více než dva tucty osobností českých sociálních služeb generální stávku sociálních služeb BED IN. Stávka se má uskutečnit na Den lidských práv dne 10. prosince 2008. Požadavky, zveřejněné iniciátory stávky, upozorňují mimo jiné na trhliny v zákoně o sociálních službách, výzva volá po novelizaci zákona, která zabezpečí systém financování a nepovede k finančním kolapsům poskytovatelů sociálních služeb. „Na zákon, který by ošetřil anebo vůbec pojmenoval činnost sociálních služeb, se čekalo šestnáct let,“ říká k tomu ředitelka Občanského sdružení Emauzy Simona Vavřínová. Zaměstnanci Emauz jsou připraveni noční košile a pyžamové kostýmky desátého obléct. „Zákon z roku 2007 prakticky vedl k tomu, že stát přenesl finanční odpovědnost běžného provozu na Evropské fondy,“ dodala Vavřínová. Dalším problémem, na který chtějí stávkující poukázat, je například fakt, že inspektory standardů kvality sociálních služeb jsou namísto odborníků úředníci.

Pyžamo jako zbraň

Od stávky si mnoho neslibuje vedoucí odboru sociálních věcí v Rychnově nad Kněžnou František Vogl: „Nepovažuji to za účinnou zbraň.“ Den stávky bude v Emauzích současně Dnem otevřených dveří, kdy zaměstnanci stráví s uživateli služeb neformálním způsobem svou pracovní dobu, ve které budou řešit pouze akutní záležitosti. S požadavky iniciátorů stávky souhlasí i další poskytovatelé sociálních služeb na Rychnovsku. Jednoznačně pro je například ředitelka stacionáře svatého Františka Eva Šmídová: „V tuto chvíli zvažujeme formu stávky.“ Ze svých důvodů uvádí účtování za jednotlivé úkony, značně komplikující práci. David Lepka, ředitel rychnovského ústavu sociální péče, je o plánované stávce informován, ale zatím není rozhodnut se k ní připojit. Jana Křížová prohlásila za občanské sdružení Pferda, že s požadavky stávkujících souhlasí a chystají se připojit formou tiskového prohlášení. Prostřednictvím zveřejněného článku chce na problematiku práce v sociální sféře upozornit i občanské sdružení Orion, jehož předsedkyně Ilona Mikušová se domnívá: „Je potřeba, aby se o těchto problémech začalo mluvit.“ Solidaritu s protestem vyjádří rovněž občanská poradna Agape. „Stávkou nesmí utrpět uživatelé služeb, zrovna ve středu, na kdy je stávka vyhlášena, máme nejvíce návštěv, a to z celého regionu,“ vysvětlila Petra Kozlová za sdružení Agape.