Peníze putovaly na rekonstrukci škol, silnic, stavbu nových chodníku, hřišť a mnoha dalších stavebních akcí. Jednou z nich byla také první etapa rekonstrukce pěší zóny v Havlíčkově ulici.

Zhruba 30 milionů uhradilo město z vlastních zdrojů, pouze na některé projekty využilo navíc dotace. Většinu investic se snažilo realizovat přes letní měsíce, případně v září.

Některé stavební akce ale ještě dokončují v současné době. „Do konce října by měl být hotový nový chodník pod školou v přírodě. Doposud zde žádný nebyl, místní si tudy zkracovali cestu a v zimě to bylo nebezpečné. Momentálně vzniká ve městě nová odpočinková zóna naproti policejní stanici," vypočítává konkrétní akce místostarostka Rychnova nad Kněžnou Jana Drejslová.

V rámci regenerace městské zeleně tu vedle charity vznikne nový park, v současné době se postupně likvidují stávající dřeviny, které nahradí nová výsadba. Vznikne zde místo, kde si budou moci odpočinout například maminky s dětmi. „Vybuduje se zde přístupový chodník sloužící vozíčkářům, maminkám s kočárky. V parku budou lavičky, květinový záhon, stromová i keřová výsadba," prozrazuje referentka odboru životního prostředí v Rychnově Martina Langerová v reportáži pro rychnovskou televizi. Velké stavební akce probíhaly převážně v letních měsících. V té době se zaměřila radnice například na opravu škol a chodníků.

Letní měsíce byly v Rychnově plné stavebního ruchu. „Přes letní měsíce jsme investovali například do oprav chodníků. Nové vznikly například podél nemocnice směrem k poliklinice. Tato investice vyšla na necelý milion korun. Zaměřili jsme se také na budovy škol. Velké rekonstrukce se dočkala například Mateřská škola Sluníčko v Javornické ulici. Tato stavební akce vyšla na 2,8 milionu korun," prozrazuje místostarostka Rychnova nad Kněžnou Jana Drejslová.

Kromě Sluníčka pracovali dělníci také na fasádě Mateřské školy Kytička. Tato rekonstrukce si vyžádala 600 tisíc korun. Zcela v novém je také Základní a praktická škola Kolowratská. Jak jsme již v Deníku informovali, hlavní budova se může chlubit novou fasádou. Pracovalo se zde na třetí etapě, která stála přes tři miliony korun, v příštím roce by měla být rekonstrukce celkově dokončena. Zbývá dokončit poslední etapa, která obnáší

Základní a praktická škola má ale ještě jedno pracoviště, které sídlí na Láni. Také zde se v létě pracovalo na plné obrátky. Měnila se okna, obklady, malovalo se a zateplovalo se. „Na čtvrtou část oprav si město nechalo rekonstrukci sociálních zařízení, případně výměnu akumulačních kamen. Všechny čtyři etapy vyjdou na necelých deset milionů korun," vysvětlil již dříve vedoucí rychnovské správy nemovitostí Milan Bělka. Tím však stavební projekty nekončí. V Sokolovské ulici vzniklo nové parkoviště u bytových domů ze jeden milion korun. Jednalo se v pořadí celkem o druhé parkoviště, to první bylo vybudováno v loňském roce.

Stavební akce se však netýkaly pouze samotného okresního města. Město zainvestovalo také do místní části Lokot. „Právě se zde dokončuje nové hřiště, které místní využijí na hraní volejbalu, nohejbalu a tenisu. Za tuto stavební akci zaplatí město jeden milion," dodává rychnovská místostarostka.

V Lokotě byla kromě hřiště opravena také místní komunikace v okrajové části. Z nového hřiště se mohou těšit také obyvatelé sídliště Škola v Přírodě.

Jednou z největších investic byla první etapa rekonstrukce pěší zóny v Havlíčkově ulici. Ta se realizovala během letních prázdnin, první část vyšla na pět milionů. S druhou se počítá o letních prázdninách v roce 2016. Celková rekonstrukce se vyšplhá na částku sedmadvacet milionů. Stavba a její samotná realizace vyvolává u místních obyvatel řadu názorů. Někteří jsou s touto přestavbou spokojení, jiní mají námitky. Pěší zóna by měla být hotová na konci léta 2017.

Veškeré stavební akce dokončí ve městě nejpozději na konci října, s dalšími investicemi už radnice v letošním roce nepočítá.