Z jejích výrobních linek má již na podzim tohoto roku sjet nové SUV přezdívané Snowman a příští rok jeho bratříček, další SUV, tentokráte značky Seat, která spolu se škodovkou patří do koncernu Wolkswagen.

Vláda včera posvětila novou investici Škody Auto, ta činí 7,2 miliardy korun. Putovat by měla v příštích třech letech na rozšíření výrobních kapacit na vlastních pozemcích automobilky.

Včera byl odsouhlasen mandát pro premiéra Bohuslava Sobotku. Ten podepíše memorandum mezi Škoda Auto, Královéhradeckým krajem a Českou republikou.

Vzniknout by mohly nově téměř dva tisíce pracovních míst. Třináct set přímo v závodu, čtyři sta u dodavatelských firem.

„Jsem rád, že se vládě daří plnit své závazky, získávat nové investice a vytvářet nová pracovní místa. V roce 2014 podpořila vláda 149 investičních projektů, díky nimž se vytvoří téměř 15 tisíc nových pracovních míst," uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Podpořeno tedy bylo rozšíření průmyslové zóny a také navazující infrastruktury. Vláda mladoboleslavskou automobilku podpoří až 570 miliony korun.

Stát podpoří vybudování nové strategické průmyslové zóny o velikosti 51,62 hektaru. Ta bude navazovat na stávající průmyslovou zónu.

Zároveň bude vybudována nezbytná veřejná dopravní infrastruktura.

NÁZOR ÚŘADU PRÁCEPodle ředitele rychnovského úřadu práce Petra Richtery bude navýšení pracovních míst v automobilce pro okres přínosem. „Rozhodně je potřeba počítat s tím, že místa nepokryjí pouze pracovníci z okresu. Již nyní do automobilky dojíždí lidé z okolí a okolních okresů. Vliv na region bude mít nárůst míst pozitivní. Budou se rozvíjet služby, tudíž by mohli lidé najít uplatnění i v dalších oborech, a to nejen muži, ale i ženy," prohlásil Petr Richtera.

„Přispěje to k rozvoji celého regionu a celé řady dalších firem. Půjde o investice do obchvatu obcí, zkapacitnění železničních tratí, vybudování nových cyklostezek, chodníků a měla by se zlepšit i situace ve školství a regionálním zdravotnictví," uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Memorandum o spolupráci mezi vládou, Škodou Auto a Královéhradeckým krajem bude podle jeho slov podepsáno v nejbližší době.

Investicí 7,2 miliardy by rozvoj závodu Kvasiny končit nemusel. Představitelé automobilky nedávno uvedli, že investice by mohly dosáhnout až 13 miliard korun a postupně by mohlo vzniknout dokonce až 1 500 pracovních míst. Premiér přitom několikrát oznámil, že investiční pobídky nejsou v plánu. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) ke včerejšímu kroku vlády uvedl: „Není to klasická investiční pobídka. Tady se neposkytuje přímá pomoc, ale nepřímá tím, že se rozvíjí infrastruktura. Taková byla dohoda se Škodou Auto. Seznam infrastruktury je poměrně široký, především jde o expanzi průmyslové zóny a o silnice a železnice," uvedl ministr.

KAM BY MOHLY PROSTŘEDKY PUTOVATFinance mají téct hlavně také do dopravní infrastruktury. V souvislosti s rozšířením výroby v automobilce se dostaly do popředí hlavně dvě dlouho plánované akce. „Přeložka u Častolovic a obchvat Opočna. Obchvat Opočna se s nejvyšší pravděpodobností stavět bude, začít by se mohlo zhruba v roce 2017," řekla starostka Opočna Šárka Škrabalová. Nyní se dokončuje projektová dokumentace. Stavba bude rozdělena na dvě etapy. Diskutuje se také o přeložce u Častolovic, ve hře jsou dvě varianty, východní a západní cesta. Nyní probíhají jednání na několika úrovních. „Podle předběžných plánů by se mohlo začít stavět v roce 2020, pokud vše dobře půjde," prozradil starosta Zdeněk Praus. O častolovické přeložce budeme více informovat začátkem března.

S investicemi do infrastruktury zóny počítá i Královéhradecký kraj. V této souvislosti se Královéhradecký kraj rozhodl i pro vybudování vlastní průmyslové zóny na podporu další ekonomické aktivity v regionu. Peníze by investoval postupně během čtyř až pěti let. „Kraj bude nápomocen při získání pozemků pro závod Škody Auto i pro provozy subdodavatelů," řekl na konci ledna krajský radní pro investice Josef Dvořák (ČSSD).

„Z naší strany není rozšíření průmyslové zóny jen o zvýšení zaměstnanosti. Je to také jedinečná příležitost k financování mnoha projektů, například v rámci dopravní infrastruktury. Pro kraj to bude znamenat značný finanční náklad. V minulém případě jsme do Kvasin investovali přes 350 milionů a víc jak miliardu korun poskytl stát a pro budoucí rozšíření počítáme s podobným objemem financí. To, že ale vláda dala zóně Kvasiny – Solnice zelenou, je pro kraj obrovská příležitost, které se musíme chopit," komentoval včerejší vládní rozhodnutí hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

KDE OBCHVATY CHYBÍO obchvatech potřebných napříč okresem se hovoří již desítky let. Jedná se například o obchvat Borohrádku. O tom se podle místních hovoří již déle než pětadvacet let. Podle ředitelství silnic a dálnic však není v současnosti prioritou. Řada by na něj mohla přijít nejdříve za patnáct let. Dlouhá léta se mluví také o obchvatu Doudleb nad Orlicí. Ty leží na hlavním tahu směrem na Ostravu. Samozřejmě se také diskutuje o obchvatu Kostelce nad Orlicí či přeložce u Častolovic. Právě Častolovice vidí svou naději v posílení investic v souvislosti s rozšiřováním výroby v automobilce. Obchvaty se řeší i u „sousedů". Například v Novém Městě nad Metují loni vznikla petice, kterou podepsaly už stovky obyvatel, požadují v ní vybudování obchvatu města. V podstatě jediným městem v okrese, které obchvat získalo, je Vamberk. 

Královéhradecký kraj do dopravní infrastruktury investoval již v letech 2005 až 2012. „Velice si ceníme toho, že vláda a Královéhradecký kraj budou investovat do dlouhodobě nevyhovující dopravní a technické infrastruktury na řadě míst v kraji. Dále velmi vítáme příslib investic do posílení spolupráce s obcemi, zajištění další podpory v oblasti školství či zdravotnictví a také do vybudování krajské průmyslové zóny k podpoře další ekonomické aktivity v regionu," uvedl člen představenstva Škody Bohdan Wojnar.