Krize ve zdravotnictví dospěla ke svému prozatímnímu konci. Lékařští odboráři ve středu souhlasili s přijetím memoranda, které jim předložil ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) spolu s vedením Lékařského odborového klubu. To jim zajišťuje zvýšení platů od března.
Úleva pro všechny
„Jsem rád, že vyjednávání dopadla takhle, i přes nešťastnou formu prezentování požadavků. Systém vyžadoval změnu,“ říká k výsledkům vyjednávání Luboš Mottl, ředitel rychnovské nemocnice.
Lékaři, kteří v rychnovské nemocnici podali výpověď, jsou podle Mottla rádi, že napětí pominulo a krize skončila. „Protestujícím lékařům bylo vyjednávání až žinantní,“ dodává Mottl k tomu, že v některých ohledech zacházela vyjednávání příliš daleko.
Podle Mottla bylo protestujícím lékařům nepříjemné, jakým způsobem vyjednávání probíhala. „Byli pod tlakem. Stále čekali, jak se vyjádří Martin Engel a Milan Kubek,“ vysvětluje Mottl.
Příznivě dohodu vnímá i Jaroslav Kudr, primář chirurgického oddělení v Rychnově. „Dohodu vítám, osobně si myslím, že je dobře, že krize skončila, pacienti si zaslouží, aby o ně bylo pečováno,“ uvádí k výsledkům vyjednávání Kudr.
Mohou lékaři zpět?
Konec vyjednávání však přináší nové otázky. Stáhnou své výpovědi všichni lékaři? A budou se moci všichni, kteří výpověď podali, vrátit? Tato rozhodnutí budou záviset na samotných lékařích a na ředitelích nemocnic.
V nemocnici v Rychnově nad Kněžnou podalo výpověď šestnáct lékařů z celkového počtu jednašedesáti úvazků.
Mottl je rozhodnutý všechny lékaře, kteří podali výpověď, přijmout zpět. „Oni svá místa ani nikdy neopustili. Považuji je za zkušené odborníky, kteří k nám do nemocnice patří,“ zdůrazňuje ředitel nemocnice. Předseda Lékařského odborového klubu v rychnovské nemocnici Martin Sajdl potvrdil, že již jen čekají na stvrzení dohody také krajem, což by se mělo odehrát příští týden. Poté všech 16 lékařů stáhne výpověď.
Reakce pacientů
Ačkoli média denně přinášela množství rozhořčených názorů ze strany pacientů, v Rychnově se podle Mottla s projevy nedůvěry vůči lékařům či nemocnici nesetkali. „Svou roli sehrál možná i fakt, že výpovědí bylo v případě Rychnova poměrně málo a všechno fungovalo tak, jak má. Běh nemocnice se nezměnil,“ vysvětluje Mottl. Lidé tedy neměli žádný důvod k panice či obavám.
Jedna z oslovených obyvatel Rychnova však celou věc nevidí tak bezproblémově. „Lidé si připadají jako rukojmí. Já sice lékaře chápu, snadnou práci nemají, ale jsou přece i jiná odvětví, kde mají lidé své povinnosti. Na poště také nemohou říct, že zkrátka nebudou chodit dopisy. Tady jde navíc o lidské životy.“
V některých nemocnicích si pracovníci stěžují na zhoršení pracovních vztahů, které krize a zdlouhavá vyjednávání přinesla. „Krize neměla na pracovní vztahy v nemocnici žádný vliv, tedy alespoň ne na našem oddělení. Rozhodně ne, co se týče lékařů, nevím přesně, jak je to u ostatního personálu,“ upřesňuje Kudr.
Krize ukázala sílu odborů, vyjednávání byla dlouhá. Problematika se týkala všech a lidé vítají přijetí memoranda už z toho důvodu, že nemocnice nebudou muset sahat po krizových opatřeních.
„Jedno je jisté,“ shrnuje celou věc Luboš Mottl, „zdravotnictví už nikdy nebude stejné jako před krizí. Doufejme a držme palce, aby bylo už jen lepší.“
(lu, zen)