VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do kasáren by nejradši „nahnali“ kutily

Vamberk – Areál bývalých kasáren v centru města jeho kráse rozhodně nepřidává. Spíše naopak. Rozpadající se a chátrající budovy tvář Vamberka hyzdí. Brzy by se to mělo změnit. Město se totiž rozhodlo začít s demolicí určitých částí areálu a jako první na řadu by mohly přijít ty nejviditelnější. „Nebude se jednat o rozsáhlé bourání, jelikož na takové nemáme dostatek finančních prostředků," prozradil starosta Vamberka Jiří Mazúch.

28.1.2014
SDÍLEJ:

Město VamberkFoto:

Město na demolici ve svém rozpočtu vyčlenilo milion korun. A rádo by areál „otevřelo", aby byla vidět jeho rozloha. To by mohlo nalákat případného investora.

Starosta by si představoval, aby na místě kasáren vyrostl market, po kterém je ve Vamberku prý „hlad". Nejlepší by podle Jiřího Mazúcha bylo, kdyby investor postavil hobby market v kombinaci s obchodem s potravinami.

„Jsme krajem kutilů a chalupářů. Myslím, že je škoda, že nejbližší hobby market je až v Hradci Králové," poznamenává starosta  s tím, že město má kolem pěti tisíc obyvatel.

Při počtu marketů, které se nacházejí jen o pár kilometrů dál, v okresním městě, vzbuzuje prý podiv, že Vamberk větší prodejnu

Město před lety převzalo areál kasáren do své správy zadarmo.
Chtělo regulovat, co na jeho místě vznikne a kdo ho odkoupí a zabránit tím například skladování odpadu.
Nyní Vamberk vyčlenil milion korun na demoliční práce.
Bourat by se mělo tím způsobem, aby se objekt co nejvíce otevřel.
Město doufá, že díky tomu najde investora, který by na místě mohl postavit například hobby market nebo market s potravinami, který tu prý chybí.
Areál je podle vedení města zabezpečen dostatečně a nikdo neoprávněný do něj nevniká.

Starosta Vamberku Jiří Mazúch si myslí, že nezájem investorů způsobuje finanční krize. Doufá, že by v budoucnosti mohli své zájmy přehodnotit a v centru Vamberka se začne stavět.

Právě proto se město rozhodlo některé části kasáren zbourat. Hobby market a větší obchod s potravinami je však zatím jen plánem s nejasnými obrysy. A místo toho, aby na areálu město něco vydělalo, bude muset platit demoliční práce.

„Kasárny jsme nepřebírali proto, abychom na nich vydělali. Chtěli jsme mít jistotu, co se na tomto prostoru bude odehrávat," prozrazuje starosta .

Popisuje také, že kdyby to Vamberk neudělal, mohlo se v jeho centru nacházet například skladiště nebezpečného odpadu. Město proto před lety objekt přijalo zadarmo.

A potřebu objekt prodat vnímají i lidé z Vamberka. „Pokud město má teď nějaké peníze na demolici kasáren, bude trvat ještě minimálně „půl století", než bude mít finance na realizaci nějakého projektu. Pokud se tedy objekt neprodá," myslí si například Soňa Novotná, která ve Vamberku pracuje.

Kromě dalšího osudu kasáren, který je zatím ve hvězdách, se však Vamberk musí starat i o problémy všednější.

Nebezpečí prý nikomu nehrozí

Objekt bylo potřeba zabezpečit, aby do něj nemohl nikdo vniknout.

Ačkoli dříve v něm podle místních někdy přespávali bezdomovci, nyní by se sem neměl prý nikdo nepovolaný dostat.

„Bezpečnost nikoho není ohrožena. Areál je zajištěný. Ve spolupráci s místními hasiči jsme dokonce zajistili odvoz určitých materiálů, které se občas někdo pokoušel odcizit," vysvětluje starosta Mazúch.

Hasiči tu podle jeho slov provedli nezbytné úpravy. Například odvezli železo a zajistili, aby se neztrácely hliníkové podhledy. Peníze, které získali prodejem těchto materiálů, použili pro účely sboru.

S tím, že je objekt zabezpečen dostatečně, však někteří lidé nesouhlasí.

„Podle mě nejsou kasárny zabezpečeny vůbec. Není problém se do nich dostat," hodnotí Soňa Novotná.

Další mají strach, že by si v objektu mohly například hrát děti. „Ty taková místa lákají a rodiče je jen těžko uhlídají, doufám, že se s areálem bude brzy něco dít," tvrdí Tereza Nováková, která má ve Vamberku příbuzné.

Jiří Mazúch obavy některých obyvatel mírní. V případě, že by se do objektu přece jen někdo dostal, zřícení prý nehrozí. „Konstrukce je ocelovolitinová a je v dobrém stavu," popisuje starosta.

Navíc se prý v areálu občas konají taktická cvičení policie se psy. „Proto ani nepřipadá v úvahu, že by tu pobývali bezdomovci," dodává.

Autor: Barbora Zemanová

28.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Štefek.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Ilustrační foto.

Kam za zábavou? Dejte o sobě vědět

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Ve Dvoře Králové přivítali hrocha. Znovu přijel z Německa

Královéhradecko, Dvůr Králové - Samec Mike přijel v úterý do Zoo Dvůr Králové, aby tu doplnil dvě stávající samice Hulu a Monu. Přijel z německého Stuttgartu i s ošetřovatelem, který mu v prvních dnech v krytém zimovišti vypomůže s aklimatizací. 

Vyprodané Uffo ozářil operní mág Adam Plachetka

Královéhradecko, Trutnov /FOTO/ - Operní hvězda v Trutnově. Sólista Vídeňské státní opery Adam Plachetka zazpíval v pondělí večer před vyprodaným sálem trutnovského Uffa muzikálové melodie v rámci hudebního festivalu Trutnovský podzim.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení