Na začátku čtyřdenního klání, na kterém na závodníky čekalo 240 kilometrů a v součtu převýšení 7500 tisíce metrů, se přihlásilo 82 musherů a 13 bikerů. Cíl však spatřilo „jen" 65 startujících. Podle pořadatelů to byl nadprůměrný počet. „Byly doby, kdy cílovou metu protnula jen polovina," zavzpomínal na uplynulé ročníky hlavní promotér klání Pavel Kučera.

Jedním z musherů, kterým se podařilo „prokousat se" až k cílové pásce, byl i Václav Zetek. Ten do Orlických hor dorazil z malé obce v Ústeckém kraji, která svým jménem nepřímo odkazuje na tuhé ruské zimy – z Petrohradu. „I když ten název obce opravdu láká k tomuto přirovnání, tak musím říct, že jsem toho letos moc nenatrénoval," svěřil se Deníku majitel pětadvaceti alaskánů, z nichž jen devět dorazilo na start Šediváčkova longu. „Jsou to speciálně vyšlechtění psi právě na závody psích spřežení," dodal musher, který si ještě před startovním výstřelem věřil na vítězství.

„Původně jsem sem přijel pro vítězství, ale vyhrál jsem jen první etapu. A jak už jsem řekl, moc jsme netrénovali a nakonec jsme se propadli až na třetí místo," dodal Václav Zetek s tím, že ho na trati trápily i technické problémy. A to hned v první vítězné etapě, kdy mu praskla lyže saní. „Dvacet kilometrů jsme tak jel prakticky jen po jedné straně a musel jsem to vybalancovávat. Naštěstí jsem to na kontrole spravil a pokračoval jsem dál," dodal musher.

NOC VENKU

I on si prožil jednu etapu, která nekončila spánkem v teple hotelu, ale v mrazivé noci, kdy rtuť teploměru „olizovala" sedmnáctku se záporným znamínkem. „Ale bylo to krásné. Jen to vstávání do mrazu bylo horší."

A jak noc přežila jeho smečka? „Psi dostali obleček a slámu. Nejsou totiž tak chlupatí, jako seveřani. Na druhou stranu jsou strašně rychlí. Dokáží běžet až padesát kilometrů v hodině," neopomněl zmínit přednost svých svěřenců Václav Zetek, který se v cíli musel sklonit před absolutní vítězem Jiřím Kouřilem. Ten náročnou trať zvládl projet za 14 hodin a 16 minut.

Kategorii čistokrevných psů opanoval Roman Habásko, bikerům vévodil Jan Kopta a v kategorii ski si pro vavříny dojel Jakub Urban.

A jak hodnotil závod, do kterého se kromě musherů z Čech přihlásili i závodníci z Německa, Rakouska, Švýcarska, Italie, Holandska, Chorvatska, Maďarska a Polska, promotér Pavel Kučera? „Kvalitě letošního téměř pomohla zejména dobře upravená trať a dobrý sníh, řekl ředitel závodu, který patří k nejnáročnějším kláním svého druhu v Evropě, Pavel Kučera.