Vypátrat dlouhý seznam devadesáti spolužáků dalo Vladimíru Bártovi hodně práce. Musel prolistovat třídní knihy první, čtvrté a páté třídy a navíc ještě jednoroční učební kurz.

Žije necelá třetina

Zmíněný ročník na chlapecké škole tehdy postupně tvořilo devadesát chlapců, na sobotní setkání dostalo pozvánku osmadvacet žijících seniorů.

„Na společné fotce máme původně šestapadesát školáků, ale protože byla potřeba přibrat další, kteří přišli do jednoročního učebního kurzu po čtvrté třídě, přišlo dalších čtyřiatřicet lidí,“ zavzpomínal hlavní organizátor setkání Vladimír Bárta z Rychnova nad Kněžnou. Aby aktivní důchodce sehnal kompletní seznam spolužáků, musel prolistovat třídní knihy první, čtvrté a páté třídy, kdy někteří odcházeli do gymnázia, a navíc ještě jednoroční učební kurz.

Profesor a primář

Prohlédnout si rekonstruované Pelclovo divadlo a pak posedět a zavzpomínat v přilehlé restauraci přijeli i Jaroslav Herden, profesor Pedagogické fakulty Karlovy univerzity v Praze a bývalý primář Radim Navara z Kladna. Jak se oba účastníci shodli, na Rychnov velmi rádi vzpomínají a na set〜kání jezdí pravidelně. „V Rychnově je určitě lépe než v Praze,“ svěřil se profesor.


I pro ředitele rychnovské společnosti Kultura Jaroslava Havla, který „kluky z chlapecké“ prováděl po divadle, to byl slavnostní okamžik. „Byla to totiž první podobná skupina, která divadlo navštívila. Tato prohlídka tak odstartuje podobné akce, protože za měsíc se přijdou podívat absolventi gymnázia,“ reagoval na dotaz Havel, který připomněl i letošní významné 750. výročí první písemné zmínky o Rychnově n. K.