V tiskové zprávě to dnes uvedl zakladatel babyboxů Ludvík Hess. Chlapec je letos třetím dítětem odloženým v Česku do babyboxu. Schránka v rychnovské nemocnici funguje od loňského května a je tak nejmladším babyboxem v Česku.

Podle Hesse byl chlapeček do schránky vložen dnes v 18:55. Na sobě měl modrý obleček, který mu byl trochu větší.

"První děťátko v Rychnově nad Kněžnou, třetí letošní a 149. celkově potvrzuje moji teorii, že děti se odkládají po dvojicích někdy až po trojicích, tedy v krátké době po sobě," uvedl Hess. Narážel při tom na skutečnost, že poslední případ dítěte odloženého do babyboxu řešili v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří tento týden v úterý.

Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí.

Schránky, kterých je po celém Česku už 70, mají i své kritiky. Ti tvrdí že, babyboxy odporují některým článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.